Po latach prób i eksperymentów z pracą z najróżniejszych miejsc mogę przedstawić Wam 10 rad, aby zorganizować sobie pracę zdalną w odpowiedni dla siebie sposób.

1. Trzymaj się terminarza

Możliwość pracy o dowolnej porze może być Twoim zbawieniem, ale także przekleństwem. Warto z tego korzystać w razie potrzeby, jednak poważnie zastanów się nad wprowadzeniem sobie terminarza oraz określenia których godzinach na pewno będziesz pracował. Będzie bardziej produktywny, ale ułatwi to tez relacje ze współpracownikami i klientami.

2. Korzystaj z kalendarza

Nie chodzi o to, abyś wszystko w nim planował. Wyznaczenie jednak pewnych terminów końcowych dla projektów oraz ważnych dat ściągnie z Ciebie obowiązek pamiętania o tym. Poza tym będziesz bardziej zmotywowany do kończenia rzeczy na czas.

3. Wyznacz strefę do pracy

Miejsce w którym będziesz czuł się komfortowo i bezpiecznie. Jeśli potrzebujesz jakieś szczególne narzędzia do prowadzenia biznesu to oczywiście powinny znajdować się w zasięgu ręki. Korzystaj z uroków pracy zdalnej w kawiarni czy pod pod palmą, ale z czasem docenisz też wygospodarowanie takiej sfery w jednym miejscu.

4. Zachowuj się rano tak, jakbyś miał iść do pracy

Pracowanie samemu nie zwalnia Cię z mentalnego przygotowania do pracy. Dlatego po obudzeniu zachowuj się tak jakbyś miał iść do pracy. Mogą pomóc Ci w tym „rytuały poranne” (zestaw czynności, które możesz wykonywać każdego dnia po obudzeniu, aby zaczynać go z pełną mocą).

5. Komunikuj się regularnie z innymi

Pracują z domu możesz czuć się samotnie. Dlatego kontaktuj się z innymi za pomocą skype’a lub innych form komunikacji. Twórz sobie też jak najwięcej okazji do spotkań poza domem i codziennie staraj się wyjść na spacer.

6. Nagradzaj się

Cokolwiek robisz na pewno są aspekty pracy, które lubisz bardziej od innych. Rób to od rana, aby nabrać rozpędu.

7. Rób przerwy

Twoja praca nie ucieknie jeśli zrobisz sobie kilka minut przerwy co godzinę i raz na kilka godzin dłuższy odpoczynek od pracy. Steven Covey nazywał to ostrzeniem piły, czyli zwiększaniem Twojej skuteczności dzięki przerwom. Świetnie nadaje się do tego system produktywności Pomodoro.

8. Przestań siedzieć

Słyszałeś twierdzenie, że siedzenie jest tym czym jest palenie papierosów? Nie siedź cały dzień! Spaceruj co jakiś po pokoju, poruszaj na mieście po rowerze i zainteresuj się jakimiś ćwiczeniami na poprawę stanu kręgosłupa.

9. Zrób zapas zdrowych przekąsek

Miej je wokół siebie, niech wypełnią Twój dzień.

10. Ogranicz aktywność na social media.

Oczywiście jest to ciężkie, ale nadaj sobie jakieś granice. Facebook przed pracą i potem po obiedzie? A może dopiero wieczorem? Eksperymentuj z tym.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]