Próbowałeś pracy w domu? Dla wielu jest to olbrzymie wyzwanie w porównaniu z siedzeniem w biurze, gdzie choć marnuje się dużo czasu i traci siły na niepotrzebne rzeczy np. przejmowanie się jakąś interakcją z szefem, to jednak coś się robi. Moim zdaniem szkoda życia na męczenie się w środowisku w którym nie czujemy się dobrze, gdy możemy pracować w satysfakcjonujący sposób i jednocześnie zwiedzać Świat. Tym bardziej, że można się zmotywować do pracy za pomocą kilku sposobów dostępnych dla każdego. Sprawdź które działają najlepiej dla Ciebie.

1. Miej wyznaczony czas na pracę

Jeśli masz do wykonania coś, co ma zając np. 2 godziny bardzo łatwo to odkładać. Musisz się wyspać, potem zjeść śniadanie i tylko na chwilę wejść na facebook’a. Tam znalazłeś ciekawy artykuł, który oczywiście jest dla Ciebie wartościowy. Tylko obejrzysz fragment wczorajszego programu publicystycznego, aby przekonać się, że to Twoja opcja polityczna jest właściwa, a inne nie. Wkrótce robisz się głodny. Jesz obiad, a po nim czujesz się senny, więc tylko odpoczniesz i bierzesz się do pracy. Źle się z tym czujesz i jednak zasypiasz, a o 18 jesteś umówiony na mieście. Przyrzekasz sobie, że JUTRO pracujesz cały dzień… Uniknij tego i traktuj czas pracy jak świętość. Umów się na spotkanie z zadaniami do wykonania.

2. Zaczynaj od „złotej godziny”

Często się mówi, że tak jak zaczniesz dzień tak on się potoczy. Zrób to w najlepszy z możliwych sposób i wykorzystaj metodę, którą poleca wszystkim Anthony Robbins – zaplanuj „złotą godzinę”. Jest to zestaw czynności, które wykonujesz zaraz po przebudzeniu, aby wprawić Cię w dobry nastrój do pracy i ogólnie życia. Może w niej zawrzeć podstawowe ćwiczenia fizyczne, medytację, planowanie, czytanie, pisanie dziennika i wiele innych czynności na które często brakuje później czasu w trakcie dnia

3. Najpierw zrealizuj najważniejszy cel

Wybierz sobie najważniejszy cel na dzień i zabierz się za niego od rana. Jeśli zdecydujesz się wprowadzić „złotą godzinę” w swoje życie to od razu po niej. Zrealizowanie najważniejszego zadania sprawi, że poczujesz moc panowania nad swoim życiem i energię do realizowania kolejnych rzeczy w trakcie dnia.

4. Nie dawaj sobie wyboru

Zasoby siły woli są ograniczone i na marnuj jej na wybory, których możesz uniknąć. Po to proponuję abyś wprowadził „złotą godzinę” do swojego planu dnia, abyś nie musiał dokonywać wyborów po przebudzeniu tylko automatycznie robił pożyteczne rzeczy. Znając ten mechanizm możesz używać go do realizowania zadań także w trakcie dnia np. zawsze po obiedzie włączam aplikację do nauki języka i przerabiam 3 lekcje.

5. Dbaj o zdrowie i dietę

O wiele łatwiej jest być Ci produktywnym gdy dobrze się czujesz. Jedz dużo warzyw i ćwicz. Jest to temat wymagający szerszego omówienia, ale w tym miejscu zwracam Ci również na to uwagę pod kątem pracy.

6. Zrób z tego nawyk

Ułatwiaj sobie życie. Jeśli wprowadzisz powyższe sposoby w życie to z czasem wyrobisz sobie nawyk. Zacznij od jednego np. „złotej godziny” od rana i potem wprowadzaj kolejne.

7. Odpoczywaj

Żadne magiczne techniki i sposoby nie zastąpią dobrej jakości snu. Musisz być wypoczęty, aby pracować produktywnie. Gdy czujemy się źle o wiele łatwiej odpłynąć nam w aktywności, które nie wymagają zbyt dużo dla nas. A co zrobisz w trakcie dnia? Jeśli możesz sobie pozwolić to 15 min drzemki lub medytacji przywróci Ci siły do działania. Przetestuj co działa dla Ciebie najlepiej.

8. Stwórz sobie środowisko sprzyjające produktywnej pracy

Gdziekolwiek byś nie był poszukaj swojej strefy komfortu do pracy. Miejsca, gdzie będziesz mógł całkowicie się skupić i nikt nie będzie Ci przeszkadzał. W podróży może to być utrudnione, ale jest w pełni wykonalne. W tym momencie miliony osób pracuje gdzieś w kawiarniach, biurach coworkinowych, na plażach i nawet w łóżkach.

9. Pozbądź się dystraktorów

Dystraktory, czyli wszelkie przeszkadzacze. Poproś współlokatorów aby Ci nie przeszkadzali, włącz tryb samolotowy w telefonie i wyłącz facebook-a. Czasem oczywiście jest ciężko i nie możesz odciąć się od Świata, ale zrób cokolwiek aby zadbać o swój spokój. Jeśli nie masz takich warunków to nie traktuj tego jako wymówki do uniknięcia pracy. W naprawdę niesprzyjających okolicznościach powstawały wielkie dzieła i traktuj to jako wyzwanie, aby np. w autobusie przygotować tekst, którego deadline niebezpiecznie się zbliża.

Na koniec chyba najważniejsze.

10. Rób rzeczy które mają dla Ciebie znaczenie

Jeśli coś wydaje Ci się bez sensu to trudno się do tego zmotywować. Znajdź swoje dlaczego i jakie cele z tego wypływają. Aby Ci w tym pomóc zamieszczam wykład Tony’ego Robbinsa z polskimi napisami w którym mówi więcej na ten temat.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]