Bycie minimalistą, czyli osobą która ma mało rzeczy w swoim otoczeniu, jest praktycznie wymagane przy wyjeździe na dłuższy czas. Objętość Twojej walizki jest ograniczona i wygoda podróży z mniejszą ilością bagażu jest większa (choć do tego każdy chyba sam musi dojrzeć, zabierając na każdy kolejny wyjazd mniej rzeczy). Przemieszczając się z miejsca na miejsca zdecydowanie nie chcesz być przesadnie obciążony. Nawet jeśli nie planujesz na razie dłuższego wyjazdu to warto zadbać o swój komfort psychiczny i poeksperymentować z minimalizmem w Twoim domu.

 1. Zrób listę powodów dlaczego chciałbyś żyć w prostszy sposób

  Budowa znaczących projektów i zmian w życiu zawsze zaczyna się od znalezienia Twojego „dlaczego”. Poszukaj go także w przypadku Twojej przygody z minimalizmem. Będziesz miał większą motywację do wprowadzenia zmian, od których w pierwszym odruchu będziesz chciał uciec. Chcesz większego spokoju? Zapisz to. Chcesz przygotować się do długiego wyjazdu? Koniecznie zanotuj. Nie musisz wszystkiego wypisać za pierwszym razem, ale dodawaj kolejne powody do listy w najbliższym czasie.

 2. Sprawdź czy potrzebujesz niektóre rzeczy

Przejdź się po domu z kartonem i pozbieraj rzeczy, których dawno nie używałeś i nie są przeznaczone na specjalne okazje. Od Ciebie zależy kryterium wyboru, ale bądź świadom swoich emocji. Czy na pewno odłożenie tej rzeczy do kartonu sprawi, że stracisz wspomnienie które się z nią wiąże? Następnie zamknij karton i ustaw w widocznym miejscu. Ustaw przypomnienie w telefonie za 30 dni. Wtedy zastanów się czy potrzebowałeś którąś z tych rzeczy i czy o niej pamiętałeś. Jeśli nie to sprzedaj ją na allegro, podaruj komuś lub wyrzuć na śmieci.

 • Przygotuj strefę wolną od rozpraszaczy
  Może to być Twoje biurko lub stół w kuchni. Przygotuj miejsce, gdzie ma absolutnie niczego i nic nie ma prawa się pojawić poza aktualnie używanymi przedmiotami. Sprawdź jak się tam teraz przebywa.
 • Podróżuj z lekkim bagażem
  Gdy spakujesz się na następną podróż to wypakuj dwie rzeczy, których nie jesteś pewien. Dla eksperymentu. Zobaczysz czy naprawdę ich potrzebowałeś.
 • Jedz to samo przez tydzień
  Oczywiście próbuj tego co ma Ci Świat do zaoferowania. Jednak na potrzeby domowego eksperymentu przez tydzień jedz jeden z dwóch rodzajów potraw na śniadania, obiady i kolacje (czyli na każdy posiłek miej dwa warianty). Uświadom sobie jak dużo czasu przeznaczasz na planowanie i przygotowanie posiłków.
 • Zaoszczędź 2000 zł

Uprość swoje życie tak, aby odłożyć taką kwotę jako fundusz awaryjny. Z jednej strony będziesz zmuszony podjąć wiele wyborów, aby zrealizować ten cel. Natomiast efektem ubocznym będzie posiadanie takiego budżetu, który na przykład pozwoli Ci spakować się swobodniej na następną podróż i kupienie potrzebnych produktów w razie potrzeby w miejscu docelowym

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]