Ogromny sukces rządu — gigantyczny awans Polski!

Świat doświadczył transformacji na gigantyczną skalę. Chociaż część przedsiębiorców dostosowała się do rynku, to jednak wielu myśli, że to „pandemiczne” zamieszanie jest chwilowe i że wrócą „stare dobre czasy” przesiadywania w biurze i osobistej obsługi klientów. Osobiście uważam, że stare nie wróci, a nowe szybko nadejdzie i trzeba się będzie dostosować i nauczyć działać w nowej rzeczywistości opartej o internet. 

Czy to koniec gospodarki z cegły i betonu?

Wiek XIX i XX należał do biznesów opartych o fizyczne biura i osobistą obsługę klienta. Wyglądało to tak, że nabywca osobiście przychodził do biura, sklepu po towar i przynosił pieniądze w gotówce. Następnie dział księgowości zapisywał to w „zeszycie”, a instytucje państwowe takie jak US, UKS i jeszcze około 40 innych — kontrolowało. Ciekawe jest to, że wielu osobom wydaje się to nadal normalne. W sumie mi również wydawało się to kiedyś normalne. Dopiero gdy wyemigrowałem z Polski poza Europę, doświadczyłem, że można inaczej żyć i działać, bez tej całej propagandy i restrykcji rodem z PRL-u. Tyle o polityce, bo są ważniejsze sprawy i należy się zastanowić, jak działać pomimo tych warunków, które są.

W mojej ocenie stara ekonomia jeszcze kilka lat „pociągnie”, a odejście od gospodarki cegły, betonu i węgla zajmie trochę czasu. Daje się jednak zauważyć, że nowa cyfrowa ekonomia oparta o branże internetowe i rynek globalny od roku 2020 mocno przyspieszyła. Czas więc zweryfikować swoją strategię biznesową i zawodową. 

Szczególnie po ostatnim rankingu Polski:  tu info GLOBAL BUSINESS COMPLEXITY RAPORT 2021 

„Polska spadła na 10 miejsce w najnowszym rankingu najbardziej skomplikowanych jurysdykcji na świecie do prowadzenia biznesu przez zagraniczne firmy. To największy spadek wśród wszystkich 77 monitorowanych krajów”.

 

Wybór strategii (rozwój, sprzedaż, bankructwo, sukcesja)

Zakładam, że w kolejnych dekadach planujesz działać zawodowo lub prowadzić biznes. Ze względu na obecną sytuację warto przemyśleć strategię, cele, priorytety i kierunek rozwoju swojego biznesu. Może czas wyjść lub zmienić swoje biznesowe akwarium?

Pamiętaj, że jeśli Twoja obecna strategia biznesowa nie realizuje Twoich celów, firma się nie rozwija lub nie rośnie jej wartość, nie jest możliwa jej sprzedaż lub sukcesja, to warto przemyśleć, w którym kierunku zmierza Twój biznes i jakie mogą być tego skutki.

Nie wiem, jakie Ty masz plany i cele, ale ja mogę się z Tobą podzielić moimi planami i moją strategią na kolejne lata.

Nowa strategia na nowym „podwórku”

 • Działalność całkowicie online — biznes prowadzony zdalnie, w dowolnej branży, która pozwala prowadzić sprzedaż online.
 • Budowanie wielu źródeł przychodu. 
 • Zdecentralizowana i bezpieczna struktura systemu IT.
 • Społeczność ludzi o podobnych poglądach i celach (BPG).
 • Firma poza Polską — lokalizacja siedziby biznesu jest w kraju, w którym się nie mieszka, nie generuje przychodów i nie inwestuje.
 • Konta bankowe poza Polską i w kilku krajach — przy okazji warto mieszkać w kraju, w którym się nie prowadzi biznesu i nie inwestuje i waluta jest słabsza, a siła nabywcza jest wyższa od waluty, w której się zarabia. 
 • Rezydencja podatkowa poza Polską — polecam, aby być we wszystkich spółkach ciągle w delegacji zagranicznej i poza Polską przez minimum 183 dni. 
 • Centrum interesów życiowych poza Polską.
 • Inwestowanie przez brokerów międzynarodowych — warto inwestować  w krajach, gdzie pieniądze są traktowane najlepiej i przez międzynarodowego brokera.

To tylko krótkie moje podsumowanie. Więcej znajdziesz w innym moim wpisie  Strategia BPG na kolejne lata na blogu.

Weryfikacja strategii w praktyce

Niestety często bywa tak, że do przemyślenia swojej strategii działania, a przynajmniej do zastanowienia się, czy to, co robimy zawodowo, idzie w dobrym kierunku, zmuszają nas nieprzyjemne okoliczności. 

Dopiero gdy w firmie pojawia się kryzys, obojętnie czy wewnętrzny, czy zewnętrzny, wszyscy zabierają się za działanie. Niestety często jest już za późno.

Prowadzenie firmy można porównać do żeglowania statkiem po morzach i oceanach. Dobry kapitan powinien znać cel rejsu, posiadać dobre mapy, mieć doświadczenie w pływaniu statkiem i zarządzaniu załogą. Musi zadbać też o to, by statek był sprawny, a załoga zorganizowana. Równie ważna jest znajomość obszaru żeglugi, a także umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Tych codziennych, jak i tych nagłych (np. sztorm), na które kapitan nie ma wpływu. Szybkość i celność jego reakcji zależy wtedy od nabytego doświadczenia.

Podobnie każdy przedsiębiorca powinien mieć dobry biznesplan, wytyczone cele, strategie zrealizowania tych celów, zasoby i zespół ludzi. Ponadto musi znać rynek, konkurencję i zagrożenia. W szczególności jest zobowiązany zadbać o swoje umiejętności zarządzania tymi zasobami, a także zarządzania sytuacjami kryzysowymi, które często się pojawiają. Równie ważna jest zdolność wyczuwania, kiedy należy działać aktywnie, a kiedy biernie, czyli bez przeprowadzania głębokich zmian.

Nieważne, jak długo zarządzasz firmą — spodziewaj się wszystkiego. Kiedy będziesz przygotowany na najgorsze, szybciej sobie poradzisz w sytuacjach kryzysowych. 

Bardzo często wielu przedsiębiorców ma problem ze zdiagnozowaniem właściwych przyczyn i źródeł wystąpienia kryzysu. Pamiętaj, że wieloma kryzysami można zarządzać, i to dość sprawnie i efektywnie. Chyba że trafi się nam kolejny, tak dotkliwy, jak kryzys pandemiczny.

Kluczem w mojej ocenie jest tu odpowiednia diagnoza, proces działania i zdolność wdrożenia planu naprawczego. 

Rozpoznawanie sytuacji kryzysowej rozpoczyna się od:

 1. Zidentyfikowania źródeł kryzysu (wewnętrznych i zewnętrznych). 
 2. Zlokalizowania oznak kryzysu (obszar zarządzania, który jest zagrożony).
 3. Ustalenia czynników wywołujących kryzys i konkretnych zdarzeń zakłócających realizację zadań.

Wielki reset — szansa dla e-commerce?

Przez ostatnią dekadę było względnie spokojnie i wielu przedsiębiorców miało czas no to, aby rozwinąć swoje firmy. Dobrze działało to praktycznie w każdej branży i sektorze. Do momentu, gdy pojawił się Covid-19.

Czas pandemii szybko zweryfikował, jak bardzo nieodporne na „lockdown” całej gospodarki są branże oparte o konwencjonalny model biznesowy tzn. biura, osobista obsługa klienta itp.

Z drugiej strony branże, których podstawą działalności jest e-commerce, urosły w 2020 roku o około 35 %, a prognozy są jeszcze lepsze!!

Nowe oblicze „starego” ładu vs Twoje kreatywne podejście 

Niektórzy nadal się temu wszystkiemu przyglądają, ale w mojej ocenie, to idzie nowe i to jest już raczej nie do zatrzymania. Nawet Polski rząd chce skorzystać na tej zmianie, kosztem głównie przedsiębiorców i dobrze zarabiających Polaków, wprowadzając szereg zmian w przepisach pod pojęciem „Nowy Ład”.

Ważna kwestia:
Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że osoby, które zarabiały poniżej 6 tys. PLN w wyniku tych przepisów zarobią więcej. Niestety jest tak tylko na papierze. W praktyce szalejąca inflacja, rosnące ceny wynajmu i zakupu nieruchomości wymażą te pozorne oszczędności wielu polskich rodzin.

Nie ma się co smucić, zawsze jest jakieś wyjście. Nadal jest dużo czasu, aby przemyśleć strategię działania i swoje decyzje zawodowe, bo zawsze jest jakieś rozwiązanie. Jednak będzie się trzeba zmierzyć ze zmianą, a czasem nawet i dużą stratą. Będzie to wymagało elastyczności i zaakceptowania nowej rzeczywistość. Podjęcia wysiłku, aby nauczyć się czegoś nowego i pójść dalej.

Niezmienne 3 zasady

Na co dzień doświadczamy wiele wzlotów i upadków i to normalny proces. Przyszłość trudno przewidzieć, ale możemy być pewni tego, że w życiu jest trochę stałych rzeczy, np. to, że:

 • spotkamy się ze zmianami,
 • jest wiele zasad, które obowiązują od początku świata,
 • możemy dokonywać wyborów.

Powyższe kwestie chciałbym odnieść do życia zawodowego, bo zanosi się, że wielu z nas będzie musiało lub chciało pracować przez kolejne dekady.

Nawet jeśli w kolejnych latach spotka nas jeszcze więcej gorszych kryzysów niż obecny i część branż upadnie lub mocno się przekształci, to możemy wnioskować, że póki internet będzie istnieć to i e-commerce będzie istnieć. Warto już teraz zacząć się uczyć nowych rzeczy lub udoskonalić istniejący biznes.

Twoje nowe podwórko, rozwiązania i twoje zasady

Proponuję zacząć od podstaw i uporządkować swoje podwórko. Jak zacząć?
Najlepiej zacząć od prostego planu i przemyśleć sobie kilka kwestii.

 1. Zacznij od pytania “dlaczego”.

 2. Wybierz strategię działania (jak, gdzie kiedy, komu).

 3. Dobierz potrzebne zasoby.

 4. Przygotuj plan działania.

 5. Wdrożenie planu działania. 

 6. Systematyzacja i weryfikacja strategii.

 7. Geolokalizacja i życie na własnych zasadach.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej inspiracji, to zobacz, jak działają inni.  Często najprościej jest skupić wokół siebie osoby, które mają podobne poglądy i pomysły na życie. Przez lata nauczyłem się, że warto w umiejętny sposób korzystać z gotowych rozwiązań i ze wsparcia innych. Dlatego przed laty stworzyłem projekt i społeczność BPG. Coraz więcej Polaków wybiera życie niezależne od lokalizacji. Jeszcze więcej osób interesuje się tym, w jaki sposób znaleźć źródło dochodu, którym można zarządzać z dowolnego miejsca na ziemi. Warto zebrać ludzi w jedno miejsce, podzielić się wiedzą i spotkać się na EventBPG.

Wcześniejsze edycje odbyły się kilkukrotnie w Bangkoku (TH),  Singapurze i kilku miastach Polski. Zgromadziły kilkuset uczestników z kilkunastu krajów. Takich jak: Chiny, Singapur, Szwajcaria, Filipiny, Malezja, Tajlandia, Niemcy, Rumunia, Anglia, Grecja, Norwegia i inne.

Dla kogo jest serwis i społeczność BPG?

W serwisie znajdą się treści odpowiednie dla osób, które działają jako;

 • e-biznes – po godzinach,
 • freelancer,
 • marketer i twórca,
 • e-commerce (sklepy internetowe, aukcje, Amazon etc.),
 • trader lub inwestor giełdowy,
 • nomad cyfrowy.

Rodzaj treści, jakiej możesz się spodziewać

 • Strategie na wejście na rynek międzynarodowy.
 • Spółki zagraniczne offshore.
 • Zagraniczne konta bankowe.
 • Zmiana rezydencji podatkowej.
 • Zmiana miejsca zamieszkania.
 • Emigracja do Azji.

Dostęp do strefy Premium

W strefie premium znajdziesz: 

 • Strategie i narzędzia Premium.
 • Dostęp do archiwum, całości materiałów.
 • Dostęp GRUP VIP na forum BPG.
 • Zamknięte webinary tematyczne.
 • Polecane narzędzia online.
 • Mapy i instrukcje w PDF.
 • Inspiracje wideo.
 • Biblioteka wideo.
 • Kursy i instrukcje wideo.
 • Gotowe checklisty i procedury.
 • Dostęp do wsparcia.
 • Bezterminowy dostęp.

Podsumowanie

Najprostszym sposobem, aby znaleźć nową inspirację i ograniczyć ryzyko niepowodzeń, jest dołączenie do społeczności BPG, gdzie w jednym miejscu masz zebrane wszystkie potrzebne strategie i narzędzia, aby działać zdalnie.

Widzimy się po drugiej stronie!
Zarejestruj się już teraz i dołącz do społeczności BPG 

Pamiętaj, że warto:
Iść tam, gdzie Ciebie, Twój czas, biznes i Twoje pieniądze potraktują najlepiej!”

Odpowiedzi

Zapisz się na Newsletter

Dołącz do społeczności BPG e-przedsiębiorców. Poznaj w praktyce korzyści jakie daje zdalna firma, rynek międzynarodowy, firmy OFFShore, konta zagraniczne, a także zmiana rezydencji podatkowej.

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

GDZIE  WYSŁAĆ LINK MATERIAŁÓW ?

31465
00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Dostęp do materiałów kończy się za:

GDZIE  WYSŁAĆ LINK MATERIAŁÓW ?

31469
00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Dostęp do materiałów kończy się za:

GDZIE  WYSŁAĆ LINK MATERIAŁÓW ?

31473
00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Dostęp do materiałów kończy się za:

Zapisz się na Newsletter

Dołącz do społeczności BPG e-przedsiębiorców. Poznaj w praktyce korzyści jakie daje zdalna firma, rynek międzynarodowy, firmy OFFShore, konta zagraniczne, a także zmiana rezydencji podatkowej.

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Załóż konto i otrzymaj bezpłatne członkostwo na całe życie.

Zobacz dodatkowe matreiały wideo

Dołącz do społeczności BPG e-przedsiębiorców. Poznaj w praktyce korzyści jakie daje zdalna firma, rynek międzynarodowy, firmy OFFShore, konta zagraniczne, a także zmiana rezydencji podatkowej.

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Załóż konto i otrzymaj bezpłatne członkostwo na całe życie.

Zobacz dodatkowe matreiały wideo

Dołącz do społeczności BPG e-przedsiębiorców. Poznaj w praktyce korzyści jakie daje zdalna firma, rynek międzynarodowy, firmy OFFShore, konta zagraniczne, a także zmiana rezydencji podatkowej.

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Załóż konto i otrzymaj bezpłatne członkostwo na całe życie.

Zobacz dodatkowe matreiały wideo

Dołącz do społeczności BPG e-przedsiębiorców. Poznaj w praktyce korzyści jakie daje zdalna firma, rynek międzynarodowy, firmy OFFShore, konta zagraniczne, a także zmiana rezydencji podatkowej.

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Załóż konto i otrzymaj bezpłatne członkostwo na całe życie.

Stwórz Teraz swoje darmowe konto!

Dołącz do społeczności BPG e-przedsiębiorców. Poznaj w praktyce korzyści jakie daje zdalna firma, rynek międzynarodowy, firmy OFFShore, konta zagraniczne, a także zmiana rezydencji podatkowej.

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds