Bez względu na to na jakim etapie przygody jako przedsiębiorca jesteś to zatrudnienie odpowiedniego freelancera może być bardzo ważnym czynnikiem na rozwój biznesu. Na początku możesz potrzebować skutecznej strony internetowej. W dalszym etapie możesz nie być w stanie samodzielnie tworzyć treści na bloga i social media lub potrzebować kogoś do przetłumaczenia strony na inny język przed ekspansją zagraniczną. Kluczowe jednak oparcie współpracy z każdym wykonawcą na solidnych fundamentach i wyselekcjonowanie najlepszych osób.

1. Określ to co Ci jest potrzebne

Freelancerzy nie są magikami i jeśli zlecisz np. „komuś” od social media przygotowanie „czegoś” na Facebooka to narażasz się na dodatkowe koszty związane z poprawkami. Nikt ich nie lubi. Czasem będzie to koszt relacyjny, bo w takich niejasnych przypadkach rodzi to wiele negatywnych emocji, a czasem finansowy ze względu na koszt pracy dodatkowych godzin Twojego wykonawcy.

Poobserwuj konkurencję lub podobne firmy zagraniczne i zobacz jak oni robią to, co Ty byś chciał zrobić. Zaplanuj sobie to co chciałbyś dzięki temu osiągnąć, a następnie przejdź do kroku 2…

2. Wybierz właściwych wykonawców

Koszty wybrania nieodpowiedniej osoby są oczywiste. Praca może być opóźniona i zrobiona w niskiej jakości. Dlatego zainwestuj czas w odnalezienie dobrego freelancera.

Na początku zalecałbym Ci poszukać wśród znajomych ludzi, którzy już zlecali podobne rzeczy. Jeśli nie masz nikogo to w Polsce dość dobrze działają grupy dla freelancerów na Facebooku (tylko uważaj z ogłoszeniami tam, bo jak będziesz wymagał od kogoś darmowej pracy to Cię zjedzą:).

Zwróć uwagę na takie rzeczy jak:
– portfolio
– referencje
– sposób jak przebiega kontakt
Więcej o zatrudnianiu freelancerów znajdziesz w artykule 7 Rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zatrudnisz freelancera

3. Otwarcie się komunikuj

Nigdy nie miej problemów z wyrażeniem co jest dobre we współpracy, a co wymaga poprawy. To są Twoje pieniądze i inwestycja zasługuje na to, aby się zwracała.

Zbuduj atmosferę w której freelancer nie będzie bał się otwarcie wyrazić z czym nie daje sobie rady, abyś mógł w miarę szybko działać. Wiele projektów jest opóźnionych, bo nagle wykonawca przestaje się odzywać i boi się przyznać, że coś go przerasta.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]