Nie istnieje prosta odpowiedź na pytanie – w jaki sposób ulepszyć biznes. Podobnie jak z radami na temat ulepszania życia, to wszystko zależy od aktualnych wartości, potrzeb i wielu innych czynników.

Dlatego firmy od dawna wybierają między kupnem gotowych rozwiązań, a zamówieniem czegoś „na miarę”. Teraz dochodzi jeszcze jedna opcja, czyli „zrób to za mnie”, zwana outsourcingiem.

Firmy outsourcingowe mogą dostarczać kompletne usługi np. zająć się całym procesem przygotowania i wydrukowania materiałów, prowadzenie działań marketingowych, zastąpić dział sprzedaży lub obsługi klientów. Dzięki specjalizacji w danej dziedzinie tego typu przedsiębiorstwa potrafią działać szybciej i skuteczniej niż zespół pracowników w Twojej firmie, który zajmuje się wieloma różnymi sprawami.

Mimo jednak wielu zalet, musisz uważać aby nie przeinwestować i kupować nieopłacalne usługi outsourcingu, gdy naprawdę ich potrzebujesz. Być może w danym przypadku bardziej odpowiednie gotowe narzędzia? Aby to określić zadaj sobie następujące pytania:

1. Jaki jest mój problem?

Określ szczegółowo poprawa jakiej rzeczy przyniesie największe korzyści dla Twojego biznesu. Jeśli masz pracowników to usiądź ze wszystkimi członkami zespołu i przeanalizujcie ostatnie miesiące.

2. Jakie jest inne spojrzenie na problem?

Kiedy określisz już problem to zastanów się, który ze znajomych mógłby coś powiedzieć na ten temat. Przeszukaj sieć kontaktów i spytaj się odpowiednich osób jak podeszliby do tego zadania.

3. Kiedy będę potrzebował tego rozwiązania i kiedy się zwróci?

To ile masz czasu na wdrożenie nowych rozwiązań jest bardzo ważne przy wyborze. Oprócz tego kluczowym czynnikiem jest to ile masz czasu na zwrot. Jeśli dysponujesz większym budżetem to możesz zdecydować się na rozwiązanie bardziej kompleksowe. Przy ograniczonych środkach być lepiej będzie skorzystać z gotowych narzędzi.

4. W jakim stopniu problem zostaje rozwiązany przez to narzędzie?

]Jeśli znalazłeś odpowiednie narzędzie to następnie musisz przeanalizować w ilu procentach Twój problem zostanie dzięki temu rozwiązany. Generalna zasad brzmi, że powinno to być 80%. Jeśli będzie to mniejszy współczynnik to lepszym rozwiązaniem może być zlecenie tego na zewnątrz.

5. Czy to narzędzie rozwiązuje też inne problemy?

Firmy często kupując narzędzie do rozwiązania jednego problemu zapominają o potencjalnych funkcjonalnościach, które mogą być przydatne także w innych kontekstach. Weź to pod uwagę.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]