Spis treści
Zatrudnienie freelancera pozwoli odciążyć Cię od wielu zadań, a także wznieść Twoją firmę na wyższy poziom. Samemu nie mamy odpowiedniej ilości czasu i umiejętności, aby wykonywać wszystkie bieżące zadania i zajmować się w kreatywny sposób rozwojem. Rozwiązaniem wydaje się znalezienie wykonawcy do wydelegowania części zadań. Jednak ogłaszając ofertę na jakimkolwiek portalu zostaniesz zasypany ofertami. Jak sprawdzić, który freelancer jest godny zaufania?
1. Sprawdź portfolio
Po tym jak ocenisz, że dany wykonawca jest dla Ciebie osiągalny finansowo, przejdź do oceny portfolio. Spytaj się o przykłady poprzednich realizacji i śmiało pytaj o więcej przykładów niż ma na stronie, jeśli tego potrzebujesz. Jeśli tych prac jest za mało to odpuść sobie taką współpracę, bo z czegoś to musi wynikać.
2. Zadbaj o komunikację
Na dalszych etapach realizacji projektu komunikacja bywa największym problemem. Dlatego od początku ustalcie formę kontaktu, częstotliwość i procedury awaryjne. Przetestuj to na etapie omawiania zlecenia, jeśli wtedy pojawią się jakieś problem to poszukaj kogoś innego.
3. Bądź ostrożny z najtańszymi wykonawcami
Bardzo dokładnie sprawdź najtańszych wykonawców jeśli zdecydujesz się skorzystać z ich usług. Nie zawsze skończy się to katastrofą, ale ewentualne niepowodzenie i opóźnienie realizacji projektu może kosztować drożej niż oszczędność w porównaniu z zatrudnieniem sprawdzonego freelancera.
4. Spytaj się o referencje
Zanim rozpoczniecie ze sobą współpracę spytaj również o refencje od wcześniejszych klientów oraz kontakt do nich. Zadzwoń do nich, aby dowiedzieć się jak wyglądała kwestia:
– terminowości
– jakości wykonania
– komunikacji
– czy ogólne skorzystaliby jeszcze raz z usług tej osoby
Kilka minut rozmowy może zaoszczędzić Ci mnóstwo stresu i pieniędzy.
5. Zatrudnij gracza zespołowego
Może to być trudne do określenia, ale miej to w głowie jeśli freelancer będzie musiał z kimś współpracować. Jeśli na początkowym etapie będziesz miał wątpliwości co do tego czy potrafi współpracować z innymi to nie ryzykuje popsucia atmosfery w zespole.
6. Terminowość
Największe problemy wielu freelancerów są związane z samodyscypliną. Mając tego świadomość zadbaj o swoje prawa. Ustalcie harmonogram realizacji pracy i klarownie zakomunikuj, że jest to dla Ciebie ważne. Oprócz tego zawrzyj w umowie odpowiednie zapisy zabezpieczający Twoje prawa i motywujące wykonawcę to działania zgodnie z planem.
7. Unikaj płatności z góry
Jeśli wykonawca oczekuje od Ciebie jakieś dużej kwoty z góry to bardzo poważnie to rozważ. Model przelewania kolejnych transz kwoty po realizacji następnych etapów projektu jest zdecydowanie bardziej rozsądny.
Zostaw komentarz