Jakość wykonanej pracy przez Twojego zleceniobiorcę lub pracownika nie zależy tylko od niego, ale także w dużej mierze od Ciebie jako zleceniodawcy. Musisz potrafić delegować w przeciwnym wypadku czeka Cię przeciążenie ilością zadań gdy będziesz chciał wszystko zrobić samemu lub marnowanie pieniędzy na wykonawców, którzy dostarczają niskiej jakości efekty.

Jak się nauczyć delegowania? Wprowadź 5 kluczowych czynników:

1. Bądź świadom najważniejszych zadań

Zanim cokolwiek zlecisz musisz określić to co jest najbardziej potrzebne dla firmy i pozwala wnieść ją na wyższy poziom. Często przedsiębiorcy próbują zająć czymś swoich pracowników lub oczekują, że to oni sami z siebie będą wiedzieć co jest ważny zadaniem w procesie rozwoju. Zapobiegaj temu i określ ścieżkę rozwoju dla przedsiębiorstwa oraz listę obowiązków bieżących, aby zlecać tylko wartościowe zadania.

2. Staraj się rozwijać ludzi dzięki powierzonym im zadaniom

Jak najszybciej określaj silne strony i potencjał ludzi z którymi pracujesz. Następnie tak dobieraj dla nich zadania, aby wykonując je mogli rosnąć. To będzie sprawiać, że będą szczęśliwsi. Jeśli zabraknie czegoś więcej poza pieniędzmi w Waszej współpracy to od Ciebie odejdą.

3. Poświeć czas na wytrenowanie pracownika

Często we firmach ma miejsce sytuacja, że szef jest zbyt zajęty, aby nauczyć pracownika umiejętności na wymaganym poziomie. To jest duży błąd, bo później wiąże się to ze stratą czasu i energii na naprawianie jego błędów, a przede wszystkim marnowaniu dobrych okazji dla firmy. Zrób to w inny sposób i przygotuj swojego wykonawce do wykonywania zadań. Dodatkowo stwórz system przypominający całą procedurę np. w postaci check-listy kolejnych kroków.

4. Rozwijaj swoje zdolności komunikacyjne

Przekazując zadanie możesz siebie nagrywać i sprawdzać samemu lub z innymi, czy byłeś dostatecznie klarowny. W rozwijaniu tej umiejętności pomoże również trenowanie wystąpień publicznych np. w klubach Toastmasters.

5. Bądź spokojny i cierpliwy

Nauczenie się właściwego procesu delegowania wymaga czasu, dlatego nie zrażaj się niepowodzeniami. Oprócz tego stosuj tę zasadę w kontaktach z innymi ludźmi. Często mają zupełnie inne doświadczenia niż Ty i ciężko im zrozumieć banalne, dla Ciebie, kwestie. Jeśli intuicja Ci podpowiada, że warto kontynuować z nimi współpracę to inwestuj w nich, a efekt się pojawią.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]