Michael Hyatt jest przedsiębiorcą i autorem m.in. bestsellera New York Timesa: „Platform: Get Noticed in a Noisy World”. Bloguje od 2004 roku.

W jednej z rozmów na swoim kanale na youtube opowiedział o swoich zasadach delegowania, które warto aby trafiły do polskiego czytelnika w bardziej skondensowanej formie. Uzupełniam je o wiedzę dostosowaną do naszych realiów. Jedną ze strategii pominąłem, jeśli jesteś bardzo ciekaw którą to sprawdź pełne nagranie🙂

„jesli twoje marzenie nie wymaga zespołu jest niedostatecznie duże”
Michael Hyatt

1. Ograniczona lista to do

Nie wszystkie pozycje na naszej liście to do mają jednakową wartość. Jako pierwowzór bardzo ogranicznej listy zadań można uznać szpitale wojenne. Bardzo dużo osób potrzebowało tam pomocy. Części niestety nic już nie pomogło, a część przeżyła nawet bez natychmiastowej opieki. Dlatego personel medyczny musiał się skupiać na tych, gdzie ich uwaga była najpotrzebniejsza

Podobny proces musisz wykonać ze wszystkimi zadaniami, które zajmują Twoją uwagę.
Zadaje sobie pytanie: ktore rzeczy naprawde wymagaja twojej uwagi aby dac efekty?
Uważaj na zakopanie sie w zadaniach ktore czynią nas zajętymi, a w rezultacie nie ma się czasu na ważne zadania.

Zajmuj się w pierwszej kolejności rzeczami które dają zysk.

2. Używaj technologii bardziej efektywnie

W miarę możliwości automatyzuj zadania. Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i biznesowego.
Zadawaj sobie pytanie – czy mozna to zautomatyzować? Każda powtarzalna czynność, typu zapłacanie za rachunek lub coś w tym stylu powinno wzbudzić Twoją czujność.

3. Negocjuj wcześniejsze zobowiązania

Jeśli czujesz się przeciążony nadmiarem spraw to spróbuj wynegocjować coś do czego kiedyś się zobowiązałeś. Czasem to może być łatwiejsze niż myślisz.

4. Zapytaj o pomoc wolontariuszy

Prowadząc jakąś pożyteczną działalność możesz się zdziwić ile osób jest gotowych pomóc Ci za darmo. Dla młodych ludzi często niesamowitą korzyścią jest możliwość nauczenia się czegoś od Ciebie albo bycia po prostu jakąś częścią Twojego projektu. Skorzystaj z tego.

5. Korzystaj z wirtualnych asystentów

Zamiast zatrudniać kogoś na stałe to skorzystaj z kilku godzin pracy wirtualnego asystenta, czyli osoby która zdalnie wykona za Ciebie część zadań. Najczęściej będą to młodzi ludzie gotowi pracować za stawki w okolicach 10 zł.

Zastanów się ile jest wart Twój czas i czy warto tracić go na jakieś banalne czynności zamiast wydelegować proste zadania na zewnątrz.

W Polsce nie jest to jeszcze tak popularne jak w USA, ale widziałem już u znajomych pierwsze pozytywne efekty korzystania z asystentów tego typu.

6. Miej odwagę powiedzieć NIE

To jest naprawdę odważne w dzisiejszych czasach, w których mamy tak dużo możliwości. Musimy jednak coraz częściej mówić do nich NIE i skupiać się rzeczach naprawdę najważniejszych. Przy podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji cały czas musisz się pytać jak się czujesz ze swoim życiem? Czy ten projekt jest wart poświęcenia czasu?
Strach przed powiedzeniem NIE wiąże się często z przekonaniem, że drugi raz taka szansa może się nie powtórzyć. Być może tak będzie, ale życia też nie dostaniesz drugiego.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]