Prowadzenie sklepu internetowego może wiązać się z wieloma potencjalnymi problemami. Trzeba zapewnić środki na funkcjonowanie takich elementów jak sprzedaż, obsługa klienta, magazynowanie, wypłaty pensji pracownikom i wiele innych. Dla początkujących przedsiębiorców bywa to bariera nie do przejścia. Na szczęście jest wiele alternatyw pozwalających na zoptymalizowanie kosztów.

Jednym ze sposobów na rozpoczęcie sklepu internetowego przy bardzo ograniczonym budżecie jest dropshipping. W tym modelu sklep nie posiada na stanie w swoim pomieszczeniu, tylko korzysta z usług dostawcy/hurtowni wysyłającej zamówione przedmioty bezpośrednio do klienta. Taki sklep nie musi posiadać żadnych magazynów, więc od razu odpada szereg potencjalnych problemów i kosztów.

Jak działa dropshipping?

Faza 1

Klient zamawia towar ze sklepu.

Sklep internetowy posiada w ofercie towary, których dostawę zapewnia hurtownię. Najczęściej jest to gotowa lista do wprowadzenia i wystarczy tylko ustawić ceny. Klient odwiedzający witrynę sklepu nie widzi żadnej różnicy w porównaniu ze sklepami posiadającymi magazyn.

Dlatego składa zamówienie na dane zamówienie, które wędruje do sklepu.

Faza 2

Zamówienie sklepu u dostawcy/hurtowni

Po tym jak zamówienie spłynęło do sklepu, wędruje ono dalej dostawcy/hurtowni. Można ten proces zautomatyzować, aby przekazanie zamówienia odbywało się bez konieczności absorbowania uwagi właściciela lub pracownika sklepu. Jednak polecam w tym przypadku uważnie przyglądać się przychodzącym zamówieniom i w razie konieczności od razu interweniować, aby dbać o jakość obsługi klienta. Oprócz tego warto od początku zadbać o prawidłowość procesu płatności.

Faza 3

Dostawca wysyła towar do klienta

Twój dostawca lub hurtownia na dalszym etapie kompletuje zamówienie i wysyła do Twojego klienta, całkowicie bez Twojego udziału. Możesz sprzedawać produkty, których nigdy nie widziałeś na oczy. Dodatkowo możesz uzgodnić z dostawcą, abyś Ty był oznaczony jako nadawca i na paczkach było Twojego logo.

Faza 4

Wysyłka numeru przewozowego

Od razu po wysyłce paczki dostaniesz od dostawcy numer listu przewozowego, który od razu możesz wysyłać do klienta, aby wiedział na jakim etapie jest jego paczka. Kolejny element budowy profesjonalnej marki i zadbania o klienta sklepu.

Podsumowanie

Dropshipping jest świetnym sposobem na prowadzenie biznesu. Możesz znacząco ograniczyć ilość obowiązków związanych z prowadzeniem biznesu. Oczywiście tego typu firma też wymaga dużo uwagi i zaangażowania, ale już wielu osobom udało się osiągnąć znaczący dochód w ten sposób.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]