Dropshipping wydaje się być idealnym modelem na prowadzenie biznesu. Pozbywasz się bardzo uciążliwych kwestii logistycznych, a możesz skupić się na sprzedaży. Nie ma jednak róży bez kolców i dropshipping też ma znaczące wady. Dlatego w artykule znajdziesz zestawienie kilkunastu zalet i wad, abyś mógł lepiej poznać temat.

Wady Dropshippingu

1. Duża konkurencja

Im mniejsza jest bariera wejścia do biznesu tym większa jest konkurencja. Dlatego jeśli jakaś hurtownia oferuje swoje towary w tym modelu i robi to w dobry sposób to prawdopodobnie już ktoś je sprzedaje. Najprawdopodobniej będziesz musiał konkurować nawet z kilkoma sklepami lub sprzedawcami na allegro. Na szczęście są sposoby aby sobie z tym dobrze poradzić.

2. Niskie marże

Im większa konkurencja tym niższe marże, bo zawsze ktoś zacznie konkurować cenami. Dlatego ciężko nastawiać się przy sprzedaży produktów w tym modelu na bardzo wysokie zyski na pojedynczych produktach, bo towary są z reguły mało unikalne. Bywają jednak wyjątki jak współpracownicy sprzedający sukienki z firmy Dawida Starzykiewicza na różne kraje.

3. Problemy z zaopatrzeniem

Przy oddaniu całej logistyki komuś zewnętrznemu może się zdarzyć, że w Twoim sklepie towar będzie jeszcze dostępny, a dostawca już go nie będziesz posiadał na stanie.

4. Błędy dostawcy

Oczywiście u Twojego jest również człowiek, a ludzie popełniają błędy. Dlatego mogą się zdarzyć pomyłki w zamówieniach na które nie masz wpływu, a poniesiesz tego konsekwencje.

5. Sprzedawca nie ma wpływu na kontrolę jakości towarów

Kolejną wadą związaną z brakiem kontaktu z produktami jest to, że w tym modelu nie posiadasz kontroli nad jakością towaru. Nie mając go w ręce nie masz pojęcia czy wszystko jest nadal w donrym porządku czy może coś się popsuło.

Zalety dropshippingu

1. Niskie koszty

Przede wszystkim kluczową zaletą są niskie koszty założenia i prowadzenia biznesu w stosunku do sklepów internetowych wymagających większe infrastruktury.

2. Niskie ryzyko

Z niskimi kosztami prowadzenia biznesu w tym modelu łączy się także niskie ryzyko. Jeśli zainwestujesz kilkaset złotych w założenie biznesu to jego niepowodzenia nie będzie tak dotkliwe jak upadek sklepu założonego i zatowarowanego za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

3. Biznes Ponad Granicami

Jeśli Twoim marzeniem jest prowadzenie biznesu, którym będziesz mógł się zajmować z dowolnego miejsca na Ziemi, to dropshipping jest do tego idealny. Możesz obsługiwać klientów i promować swój sklep leżąc pod palmą w Tajlandii. Przy odpowiednim zbudowaniu systemu możesz tak mieszkać nawet cały rok.

4. Duży wybór produktów

Hurtownie oferujące dropshipping zwykle są już uznanymi przedsiębiorstwami i dzięki temu mogą zaoferować szeroką gamę produktów. Więcej niż mógłbyś sam zatowarować na początku działalności, dlatego warto rozpocząć od dropshippingu i od razu sprawiać wrażenie dużego sklepu na odwiedzających Twoją stronę internautach.

5. Spokój

Mimo wad opisanych w tym artykule do jednak prowadzenie tego typu biznesu zapewnia większy spokój. Nie inwestujesz dużo w infrastrukturę to nie masz tak dużego stresu z wyjściem na zero jak firma opłacająca pracowników i magazyny.

6. Możliwość przetestowania pomysłu w łatwy sposób

Wiele osób poszukuje pewnych biznesów, na który na pewno się zarobi. Choć oczywiście możesz znacząco zwiększyć swoje szanse to nigdy nie masz 100% pewności. Dlatego warto jak testować pomysł przy jak najmniejszym ryzyku. Do tego świetnie nadaje się dropshipping. Jeśli uda Ci się zarabiać w tym modelu to będziesz mógł rozważyć inwestycje w infrastrukturę.

Podsumowanie

Dropshipping rządzi się takimi samymi prawami jak inne biznes. Ma wiele zalet i wad. Oczywiście powyższe zestawienie ma charakter ogólny i bazuje na moich doświadczeniach. Jeśli znasz sposoby na zminimalizowanie tych wad lub jakieś dodatkowe zalety do daj znać.

Wszystkim jednak radzę spróbować stworzyć swój biznes, a jednym z najłatwiejszych i najmniej ryzykownych sposobów do testów jest własnie dropshipping.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]