Wielu ludzi boryka się z pytaniem co zrobić ze swoim życiem. Problemem nie jest jednak brak możliwości, ale ich nadmiar. Dzięki Internetowi mamy prawie darmowy dostęp do olbrzymich zasobów wiedzy i często z tego nie korzystamy. Czujemy się przeciążeni olbrzymią ilością informacji. W rezultacie nie podejmujemy żadnego działania lub zaczynamy projekty, których nie kończymy. Odnajdujesz się w tym opisie? To przeczytaj poniższego posta, bo znajdziesz w nim wiele rzeczy dla siebie.

Klucz do odnalezienia swojej ścieżki

Obserwując historie wielu ludzi mogą zacząć od podstawowego, a mimo tego nie wdrażanego w życie, stwierdzenia – NAJWAŻNIEJSZE JEST DZIAŁANIE.

Jeśli czekasz z podjęciem akcji na znalezienie zajęcia, które będzie w pełni spójne z Twoją misją, będzie Twoją pasją i robiąc to nie będziesz się męczył… To wróć do zdania napisanego dużymi literami powyżej.

Oczywiście powinieneś szukać idealnej ścieżki dla siebie. Możesz skorzystać w tym celu m.in. z testów osobowości np. Eneagram albo innych możliwości (zobacz 16 porad jak odkryć to co chcesz robić w życiu). Nie możesz jednak usprawiedliwiać tym braku działania.

Mam nadzieję, że zrozumiałeś już konieczność robienia czegoś, tylko pewnie nadal zastanawiasz się co to konkretnie ma być. Przygotowałem dla Ciebie 4 sprawdzone pomysły na życie, gdy nie wiesz co chcesz z nim zrobić. Mogą to być czynności przygotowujące Cię do wybrania tej właściwej ścieżki, a być może z nich urodzi się to co będzie dla Ciebie zajęciem na wiele lat lub nawet całe życie.

Pomysł #1 Kompetencje uniwersalne

Rozwijaj się w kompetencjach uniwersalnych, czyli takich które przydadzą Ci się na większości życiowych dróg. Bez względu na to którą wybierzesz. Do takich kanonów zalicza się:

  1. Sprzedaż

Zawsze coś sprzedajesz, a jeśli nie jest to produkt to musisz we właściwy sposób przedstawić siebie. Poznaj ten temat. Wielu Polaków ma negatywne przekonania i złe skojarzenia ze sprzedażą. Zdaj sobie z tego sprawę i naucz się robić to w sposób etyczny. Czasem szkodliwy bywa brak umiejętności sprzedażowych. Jeśli masz dobry produkt, który pomógł by Twoim klientom, a Ty nie potrafisz im tego sprzedać to uważasz to za dobre?

  • Marketing

    Poznając świat marketingu, a szczególnie marketingu internetowego na pewno nie zmarnujesz czasu. Ciężko znaleźć branżę w której kompetencje w tym zakresie nie przydadzą. Jeśli nie masz jasnej ścieżki co chcesz robić w życiu to ucz się tych umiejętności. Na pewno zaprocentują w przyszłości

  • Networking i komunikacja

    W Polsce bardzo często narzeka się „znajomości”. Jeśli ktoś dostał pracę dzięki swoim kontaktom to bywa to piętnowane. Być może jest to scheda po latach mierzenia się z system pod zaborami i w czasach komunistycznych. Dzisiaj żyjemy w innej rzeczywistości i raczej nie ma potrzeby, abyś wyrabiał jakieś kontakty w sferze politycznej. Jeśli jednak chcesz osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie to bez znajomości z odpowiednimi ludźmi będzie to bardzo utrudnione.

  • Organizacja czasu i samodyscyplina

    Jeśli lubisz późno wstawać i mieć luźny harmonogram dnia to może Cię to przerażać. Niesłusznie, bo można odnaleźć luz także w zorganizowanym życiu. Przede wszystkim zyskać radość i satysfakcję z robienia projektów do końca oraz produktywnie wykorzystanego czasu. Poeksperymentuj z różnymi metodami na zapanowanie nad swoim czasem. Bardzo silnie związana z tym jest umiejętność samodyscypliny. To nie jest magiczny dar, ale coś czego możesz się nauczyć.

Poczytaj na temat powyższych kompetencji również w artykule 4 Kompetencje które powinieneś rozwijać jeszcze na etacie

Pomysł #2 Rób coś za darmo

Naprawdę ciężko znaleźć idealny sposób na swoje życie tylko o tym czytając lub słuchając. Zachęcam Cię więc do eksperymentów. Dokładnie do wdrożenia startupowego pojęcia MVP (minimum viable product) w swoim życiu, czyli próbowania rozwiązań w minimalnej formie, która nadaje się do testów.

W przypadku testowania pomysłów na życie, będą to darmowe projekty.

Jeśli myślisz, że chcesz zostać webdeveloperem to może najpierw przejdź darmowy kurs html na codeacademy i zrób kilka stron dla siebie zanim pójdziesz na studia informatyczne. A może praca w social media wydaje Ci się wymarzonym zawodem? Załóż najpierw fanpage i profil na instagramie, na których będziesz regularnie publikował treści. Zobacz czy Ci to odpowiada i podejmuj decyzje bazujących na jakichkolwiek swoich doświadczeniach.

Powyższe rozwiązania są tylko przykładami, ale powinny pomóc Ci zrozumieć koncepcję. Bez względu na to jak wysoko oceniasz swoje umiejętności to na początku przetestuj siebie w nowej dziedzinie za darmo.

Takie rozwiązanie działa również idealnie gdy nie masz pomysłu co chciałbyś robić. Znajdź jakikolwiek pomysł, który Ci się nasuwa (na pewno coś jest), ale jesteś do niego przekonany. Sprawdź go nie inwestując za dużo pieniędzy, ale też nie oczekując natychmiastowego zarobku. Jednocześnie rozwijaj cztery kompetencje z pomysłu pierwszego działając na nim. W efekcie zdecydowanie zbliżysz się do wyklarowania się tej właściwej ścieżki na życie.

Pozostałe dwa pomysły znajdziesz części 2/2 tego artykułu, którą znajdziesz tutaj.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]