Jednym z lęków przed rozpoczęciem e-biznesu, a następnie wyjechaniem na dłużej z Polski jest strach przed tym, że w przypadku niepowodzenia będzie ciężko znaleźć później pracę. Wielu ludzi wyobraża sobie, że ewentualna przerwa (choć ze swojej perspektywy życzę Ci, aby nigdy się nie skończyła) w pracy etatowej stworzy dziurę w CV odpychającą w przyszłości potencjalnych pracodawców. Takie przekonanie jest błędne i szkodliwe, a w poniższym tekście wyjaśnię dlaczego tak jest.

Co potrzebujesz oprócz wiedzy, aby zostać ekspertem?

Na tym blogu często opisuję i zachęcam do prowadzenia e-biznesu. Ma wiele korzyści. Jedną z nich jest elastyczność czasowa dzięki której możesz świadomie budować karierę na wysokim poziomie. Podczas pracy etatowej często nie masz energii i czasu na poszerzanie swoich kompetencji, rozszerzaniu sieci kontaktów oraz budowanie pozycji eksperta w wybranej niszy, a jest to kluczowe do budowy satysfakcjonującej kariery.

Mimo poczucia zmęczenia po całym dniu lub tygodniu pracy to niestety zadania, które wykonywałeś, najczęściej nie wpływają znacząco na rozwój Twojej kariery. Dzieje się tak, ponieważ są one najczęściej pilne i polegające na rozwiązywaniu bieżących problemów, ale rzadko ważne na głębszym poziomie. Nie służą jednak długofalowej strategii budowania Twojej marki osobistej i osiąganiu długofalowych celów.

Jak zidentyfikować kluczowe zadania?

Aby mieć zwiększyć świadomość wartości zadań, na które przeznaczasz swój czas, polecam zapoznanie się z metodą Eisenhovera, którą bardzo spopularyzował Stephen Covey swoją książką „7 nawyków skutecznego działania”. Polega ona na podzielenie wszystkich działań, które podejmujesz w swoim życiu na cztery grupy. Aby uzmysłowić Ci ten podział przygotowałem prostą tabelkę.

cwiartki

Jeśli zainteresowała Cię ta metoda to więcej możesz przeczytać o niej m.in. na stronie Akademii PARP.

Na potrzeby dzisiejszego posta chciałbym, abyś uświadomił sobie, że musisz wykonywać jak najwięcej zadań z zakresu trzeciej ćwiartki, czyli zadań niepilnych i ważnych, aby systematycznie budować swoją markę osobistą i karierę. Musisz mieć kiedy to robić.

Idealnie do organizacji życia, które jest wypełnione zadaniami z ćwiartki trzeciej, nadaje się praca w e-biznesie i rozwój w tym obszarze. Masz wtedy możliwość optymalnego zarządzania swoim czasem, co jest bazą do kolejnych kroków budowania kariery.

Co dalej?

W dzisiejszych czasach niezbędnym elementem w budowanie marki osobistej jest przemyślana obecność w Internecie. A takie umiejętności rozwijasz w sobie zajmując się e-biznesem. Oczywiście możesz połączyć budowę marki osobistej, kariery i biznes w jedno. Jeśli tego chcesz i Twoja branża jest do tego odpowiednia.

Nie jest to jednak koniecznie. Możesz zarabiać np. na imporcie produktów z Chin i jednocześnie budować swoją pozycję w innej – wymarzonej branży.  Wszystko jest kwestią Twojego wyboru, wystarczy abyś zastosował w swoim życiu kilka rad.

Zasady budowy kariery i marki osobistej

1. Załóż bloga skupionego na swojej niszy
Zrób to jak najszybciej odkładając na bok swój perfekcjonizm. Oczywiście, że masz pomysły co musiałoby być lepszego, aby wykonać te działanie. Gwarantuję Ci – rzeczywistość okaże się inna niż się spodziewasz, najlepiej uczyć się podczas działania.
2. Wybierz maksymalnie 10 osób z Twojej branży, które są aktywne w Internecie

Śledź, czytaj i wdrażaj w życie wszystkie lekcje od nich. Znam pokusę zdobycia wszelkiej możliwej wiedzy od wszystkich. Najczęściej kończy się to przeciążeniem i nie wdrażaniem żadnej wiedzy. Dlatego skupiaj się na ludziach, których wiedza jest najcenniejsza i są praktykami.
3. Bądź aktywny i merytoryczny w social media i na blogach
Tak najłatwiej zwrócić na siebie uwagę, gdy jeszcze jesteś nieznany.
4. Bądź konsekwentny
Jeśli podejmujesz decyzję o prowadzeniu bloga lub kanału na youtube to rób te regularnie bez względu na to czy masz jakąkolwiek widownię. Spodziewaj się jakichkolwiek efektów po kilku miesiącach, a jeśli przyjdą wcześniej to będziesz najwyżej pozytywnie zaskoczony.
5. Podejmuj wyzwania
Szanse będą się pojawiać i czasem będą się zbyt wymagające jak na Twój obecny poziom komptenecji. Mimo tego pozwól sobie czasem na skalkulowane ryzyko i próbuj wykonać trudniejsze zadania. Często zdziwisz się jak daleko już zaszedłeś i odkryjesz bardzo konkretną ścieżkę, którą powinieneś dalej podążać.

To co z tą karierą?

Wróćmy do lęku przed zrobieniem sobie luki w życiorysie, którą zarysowałem we wstępie. Odpowiedz sobie na pytanie – czy jako osoba ze zbudowaną marką, kontaktami, z umiejętności skupienia się najważniejszych zadaniach i robiąca to regularnie w różnych warunkach, będziesz miał jakikolwiek problem ze znalezieniem pracy? Takich osób jest bardzo mało i jeśli w ogóle będziesz miała ochotę pracować dla kogoś to oferty będą same do Ciebie spływać.

Także do roboty!

=

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]