Wśród aplikacji służących do zarządzania zadaniami i projektami warto zwrócić uwagę na Wunderlist. Szczególnie ze względu na duże możliwości, które są dostępne nawet w wersji darmowej. Za pomocą tego narzędzia możesz wdrożyć system Getting Things Done do swojego życia, aby lepiej nad nim panować.

Wunderlist współpracuje z wieloma systemami i urządzeniami. Ma dedykowane wersje na Maca, Windowsa, iPhone’a, iPada oraz wersję internetową. Dzięki temu aplikacja od 2011 roku zebrała kilka milionów użytkowników.

Jak optymalnie wykorzystać Wunderlist?

Na początku wdrożenie jakiegokolwiek systemu produktywności będzie stwarzać problemy. Czasem ludzie (np. ja) potrzebują kilku podejść zanim efektywnie zaaplikują zewnętrzne rozwiązanie, które w jakimś stopniu ma zastąpić to co wcześniej robiło się w głowie albo na kartce.

Na szczęście Wunderlist jest bardzo przejrzystą i intuicyjną aplikacją. Spodziewaj się początkowego dyskomfortu i wytrwał w działaniu, a efekt na pewno się opłaci.

Spokój umysłu, gdy masz zewnętrzny system przypominający i organizujący działania, jest tego warty.

Jak wdrożyć Wunderlist krok po kroku?

Niestety na początkowym etapie musimy podjąć kilka kluczowych działań i wyrobić pewne nawyki, aby później w pełni korzystać z aplikacji. Podążaj za poniższym procesem, a wszystko perfekcyjnie zadziała

A. Organizacja

Gdy założysz konto na Wunderlist pierwszy ekran jaki Ci się pojawi będzie dość minimalistyczny. Z lewej strony zbiór wszystkich list, folderów i skrzynek, natomiast większość przestrzeni zajmuje wielka plansza na której w przyszłości zobaczysz swoje zadania. Na razie najprawdopodobniej widzisz tam zdjęcie wieży telewizyjnej w Berlinie (Wunderlist jest niemieckim startupem).

Pierwszym krokiem jaki powinieneś wykonać jest stworzenie list umożliwiających wdrożenie GTD.

W tym celu kliknij na „+Utwórz listę” i dodaj kolejno: Następne/później, Kiedyś/może, Powtarzające się oraz nazwy projektów w które jesteś zaangażowany i od razu przychodzą Ci do głowy. Zarówno z życia zawodowego, jak i prywatnego.

Mniej więcej powinno wyglądać to tak:

[sociallocker]krok1[/sociallocker]

B. Aplikacja systemu

Gdy już masz konto w aplikacji oraz stworzone foldery czas na zaplikowanie systemu do Twojego życia.

1. Kolekcjonowanie
Wszystkie zadania, których nie możesz delegować albo od razu wykonać (ze względu na wielkość lub moment w którym się pojawiły) wpisuj do skrzynki odbiorczej (pierwsza w lewym panelu).
krok2Wpisując zadania możesz uzupełnić je o takie parametry jak: termin i przypomnienie. Oprócz tego jest możliwość dodania podzadań w formie checklisty oraz notatek i załączników.

2. Proces

Musisz mieć określony rytuał w czasie kiedy będziesz sprawdzał skrzynkę odbiorczą i ją czyścił zgodnie z następnym punktem tego planu. Może to być pierwsza rzecz jaką będziesz robił zaczynając rano pracę.

3. Organizacja
W tym momencie musisz zdecydować co zrobić z poszczególnymi zadaniami.
Czy mają być wykonane priorytetowo? Wtedy zaznacz gwiazdkę


A może mają być wykonane od razu po priorytetach? Wtedy przenieść zadanie do folderu „następne”.
Tak samo z kolejnymi listami i folderami.
Zwróć jednak uwagę, że możesz przenieść zadanie do określonego projektu i jednocześnie nadać mu status priorytetowego.

Zadania wymagające od Ciebie tylko 2minut zaangażowania wykonuj natychmiast.

4. Działaj
W pełnym skupieniu na bieżącym zadaniu. Dla lepszego skupienia możesz korzystać też z techniki Pomodoro.

Jeśli zadanie jest powtarzalne to ustaw to dla swojej wygody w jego ustawieniach i umieść je w folderze „Powtarzające się”

5. Oceniaj
Sprawdzaj co najmniej raz w tygodniu na ile system i aplikacja się sprawdzają. Dzięki temu sam również będziesz nabierał do niej jeszcze większego zaufania, a z czasem nawyk będzie się wzmacniał.

Powodzenia!

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]