Efektywność w biznesie – jak sobie poradzić z przeciążeniem przedsiębiorcy?

Stres jest stałym kompanem na przedsiębiorczej ścieżce, ale bycie przeciążonym nie powinno być dla Ciebie codziennym doświadczeniem. Jeśli tak się dzieje to powinieneś zapytać siebie – dlaczego coś takiego jest w Twoim życiu.

Prawie połowa populacji Ziemi zbyt często odczuwa przeciążenie. Może to prowadzić do wypalenia i stresu. Jeśli jesteś jedną z takich osób to warto wyklarować jakie są powody takiego stanu rzeczy w Twoim w przypadku.

Asertywność

Wielu z nas ma skłonność do przeciążania siebie poprzez zbyt częstą i dużą pomoc innym. Aby temu przeciwdziałać nie odpowiadaj zawsze „tak” na wszystkie pytania o przysługę. Na początku zastanów się czy ta osoba naprawdę potrzebuje Twojej pomocy w tej chwili. Czasem zdarzają się sytuację, że człowiek potrzebuje tylko coś wyrzucić z siebie i wtedy sam znajduje siłę do poradzenia sobie z problemem. Jeśli jednak to nie będzie wystarczające to pomyśl o sobie – czy na pewno masz zasoby, aby pomóc tej osobie? Może samemu potrzebujesz pomocy i bycie miłym będzie dla Ciebie zabójcze?

Oczywiście staraj się pomagać zawsze gdy tylko jest to dla Ciebie zdrowe. Świat staje się dzięki temu lepszy. Jednak zawsze pamiętaj o sobie.

Zarządzanie czasem

Skuteczne zarządzanie czasem zaczyna się od audytu Twojej aktualnej listy zadań. Na początku zobacz co masz do zrobienia i określ ile czasu będziesz potrzebował na każdą czynność. Zaplanuj posiłki i odpoczynek. Często mamy tendencje do wrzucania sobie zbyt wielu rzeczy na głowę, dlatego przerwij ten samonapędzający się cykl i postaw na najważniejsze rzeczy.

Zadaj sobie pytanie – jakie zadanie da najbardziej wartościowe dla mnie efekty? Skup się na nim do momentu aż je wykonasz (Przeczytaj artykuł: „Potrafisz się skupić na jednej rzeczy?„) Wtedy możesz zajmować się kolejnym pozycjami na liście. Będziesz jednak miał poczucie, że już coś zrobiłeś i dużo większy spokój.

Pomogą Ci w tym różne aplikacje do zarządzania czasem i kalendarz Google. Więcej artykułów na temat sposobów na polepszenie efektywności przedsiębiorcy znajdziesz w tej kategorii.

Nastawienie emocjonalne

Przytłoczenie wynika często z podejścia do wykonywania zadań. Staraj się znajdować sposoby na uczynienie Twojej pracy lżejszą w Twojej perspektywie. Pomyśl jaki obraz pojawia się w Twojej głowie gdy myślisz o nadchodzących zadaniach.

Teraz zastanów się jak spoglądałbyś na te czynności, gdybyś miał do wykonania dużo cięższą pracę np. 12 godzinną nocną zmianę w fabryce. Czy Twoja perspektywa się nie zmienia?

Kolejnym czynnikiem przytłaczającym przy wykonywaniu zadań jest brak odpowiednich umiejętności. Zastanów się czego mógłyś się nauczyć, aby było Ci łatwiej. Jeśli jesteś w procesie zdobywania potrzebnych umiejętności to po prostu wytrwaj, bo na początku zawsze jest ciężej i z czasem wykonanie pewnych czynności jest coraz łatwiejsze.

Podsumowanie

Przytłoczenie i przeciążenie nie jest wyrokiem, ani koniecznością. Wystarczy wdrożyć kilka zasady, aby cieszyć się spokojniejszym i przyjemniejszym życiem.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]