Efektywność w biznesie – jak zostać “Finansowym Ninja?” Zasady sukcesu z książki Michała Szafrańskiego

Premiera książki Michała Szafrańskiego „Finansowy Ninja” była dużym sukcesem autora. Tylko w przedsprzedaży kupiło ją ponad 11 tysięcy czytelników. Jednak jej głównym celem nie jest sukces finansowy Michała, lecz polepszenie świadomości i sytuacji finansowej Polaków.

W tym wpisie poznasz cechy ludzi sukcesu, które Michał opisał w jednym z pierwszych rozdziałów książki. Na tym fundamencie powinno budować się przyszłość finansową. W artykule przytaczam punkty wyszczególnione przez Michała, ale uzpełniam je moim komentarzem. Po orginał zapraszam do książki „Finansowy Ninja” 

1. Nastawienie na działanie

Nie ma szans na osiągnięcie czegokolwiek bez działania. Czasem już najmniejsze robi różnicę, bo każdy mały krok powoduje pojawienie się nowych możliwości, niewidocznych na początku. Nawet jeśli nie uda Ci się osiągnąć oczekiwanego efektu to będziesz bogatszy o doświadczenia, które mogą się przydać w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

2. Ciężka praca wbrew przeciwnościom

Michał w książce przytacza przykład Arnolda Scharzeneggera, byłego aktora i gubernatora Kalifornii, który kiedyś podzielił się taką receptą na osiągnięcie sukcesu

 • ufaj sobie
 • łam zasady (ale nie łam prawa)
 • nie bój się porażki
 • nie słucha sceptyków i krytykantów
 • pracuj najciężej, jak się tylko da
 • dziel się z innymi

Sukcesy Arnolda w wielu dziedzina pokazały, że był w stanie podjąć duży wysiłek aby zrealizować wszystkie cele. Nawet będąc imigrantem

3. Systematyczność, zaangażowanie i dyscyplina

Mały krokami, cegła po cegle, dzień po dniu – możesz zbudować rzeczy nieosiągalne na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim musisz robić to regularnie i systematycznie. Tym pokonasz konkurencję, choć zdecydowanie ważniejsze abyś wygrał w wewnętrznym lenistwem i wątpliwościami.


4. Stan gotowości do podejmowania wyzwań

Okazja może pojawić się w każdej chwili, dlatego trzeba być w stanie gotowości. Zdecydowanie „szczęście sprzyja przygotowanym”, dlatego wytrwale działaj, bo to przygotowuje Cię na wykorzystanie życiowych szans.

5. Odpowiednie nawyki finansowe

Nawyki finansowe są bardzo potrzebnie nie tylko w momencie gdy zaczynasz budowę swojego majątku, ale także gdy go już posiadasz. Nie bez powodu wielokrotnie słyszeliśmy o ludziach wygrywających na loterii duże sumy, którzy później zostali z długami. Nie byli gotowi na tak duże pieniądze w ich życiu.

Z badań przeprowadzony przez autorów książki Sekrety amerykańskich milionerów wynika m.in. że:

 • żyją znacznie poniżej swoich finansowych możliwości
 • swój czas, energię i pieniądze wykorzystują w sposób sprzyjający akumulacji majątku
 • uważają niezależność finansową za ważniejszą od życia na pokaz
 • mają talent do wyszukiwania okazji
 • wybrali dla siebie właście zajęcie

Które z powyższych nawyków wymaga od Ciebie posiadania dużych zasobów finansowych?

Praktycznie żaden. Dlatego już teraz rozpocznij swoją ścieżkę do niezależności finansowej, zaczynając co najmniej od pracy nad własnym podejściem wewnętrznym. Jako przewodnik na tej drodze polecamy książkę Michała!

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]