Prawdopodobnie nie przeczytasz tego artykułu do końca. Gdzieś po drodze postanowisz sprawdzić skrzynkę, facebooka lub cokolwiek innego. Być może już w tym momencie oprócz czytania tych słów robisz coś innego.

Przecież wielozadaniowość jest taka użyteczna, można w mniejszej ilości czasu zrobić więcej rzeczy…

Na pewno?

Niestety jest to wielki mit dzisiejszych czasów. Nasz umysł stworzony jest do robienia jednej rzeczy na raz. Wymaga też odpowiedniej ilości czasu aby osiągnąć stan optymalnej koncentracji. Ciągłe przełączanie się między zadaniami jest po prostu nieefektywne, a nawet szkodliwe dla Twojego ciała i umysłu. Robienie rzeczy na pół gwizdka nie przynosi oczekiwanych efektów, co jest frustrujące i w efekcie rodzi nieprzyjemne emocje.

Jak zacząć pracować efektywnie?

1. Zdecyduj co jest dla Ciebie najważniejsze

Zacznij od ustalenia priorytetów, czyli np. 3 najważniejszych zadań, których wykonanie da najwięcej korzyści lub efektów. Prawdopodobnie znasz teorię Pareto wedle której 20% działań daje 80% efektów.

2. Zaplanuj bloki nieprzerwanej pracy

Daj swojemu mózgowi czas na nastawienie się na pracę, a potem wykorzystaj ten stan do zrobienia swoich zadań w najbardziej optymalny sposób. Istnieją różne spojrzenia na te temat. Wiele osób bardzo cenni technikę Pomodoro, która polega na pracy 25 min przerywanej 5 minutowymi przerwami. Spotkałem się jednak z osobami dla których ten czas jest zbyt mały i tak częste przerwy bardziej rozpraszały niż pomagały. Dlatego polecam sprawdzić również bloki 60, a nawet 90 minutowe.

Do planowania możesz użyć darmowy kalendarz Google, Wunderlist, Nozbe lub inne aplikacje.

3. Miej czas na odpoczynek

Kult „ciśniecią” sprawia, że często zapominamy od odpoczynku. Niby pracujemy więcej, ale zdecydowanie mniej efektywnie. Dlatego dbaj o siebie, aby jak najlepiej żyć, a jednocześnie wykonywać swoją pracę.

4. Zaplanuj czas na drobne czynności

Takie drobne czynności jak odpowiadanie na maile, płacenie rachunków czy znalezienie jakiś informacji również wymagają zaplanowania. Jednak nie ma sensu planować każdego drobnego działania, bo zrodzi to więcej problemów niż korzyści. Lepiej zaplanuj blok czasu na tego typu drobne czynności.

5. Skupiaj się na działaniu

Gdy zaczynasz coś robić to odpuść cały Świat wokół i po prostu zrób to co masz do zrobienia. Ewentualnie zapisuj na boku genialne myśli, ale od razu wracaj do aktualnego projektu. Do momentu aż go skończysz lub skończy się aktualny blok czasowy przeznaczony na dane działanie.

Podsumowanie.

Im lepszy będziesz dla siebie, tym lepsze wyniki będziesz dostarczać. Dlatego pracuj zgodnie z naturą mózgu, a wszystko inne się odpowiednio ułoży.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]