Marek Aureliusz powiedział kiedyś mniej więcej coś takiego: nie powinniśmy małym rzeczom poświęcać więcej czasu i uwagi niż na to zasługują. O tym jak to wdrożyć w życiu powstała książka autorstwa amerykańskiego blogera i pisarza Marka Mansona „The Subtle Art of Not Giving a F*uck”. Nie ma jeszcze polskiego tłumaczenia, ale warto przytoczyć kilka wartościowych lekcji przekazanych przez autora.

Dlaczego sztuka nie zawalania spraw jest subtelna?

Mark Manson zwraca uwaga na to, że nie zawsze jest od razu klarowne czy dana sprawa jest warta uwagi czy nie. Często nowe pomysły biznesowe są tylko ucieczką od codziennej i wytrwałej walki nad rozpoczętymi już projektami, które mają dać dawkę nowej ekscytacji. Wtedy mimo wielkiego potencjału zmiany Świata warto poważnie zastanowić się czy nie spowoduje to zawalenia kluczowych spraw na ten moment. Musimy nauczyć się oceniać poszczególne działania z różnych perspektyw np. racjonalisty lub pesymisty.

Dlaczego skupienie na pozytywności nie jest takie dobre?

Konsumpcyjna kultura naszego Świata wymusza bycie cały czas w przyjemnym stanie. Reklamy oferują nam przyjemność. Tylko czy czucie się dobrze cały czas oznacza rzeczywiście dobre życie? Nie jest to jednak takie proste i stworzenie realnej wartości wymaga od nas pewnej dozy wysiłku i samozaparcia, które nie zawsze są przyjemne. Poza tym bolesne i nieprzyjemne doświadczenia w naszym życiu często są tymi najbardziej wartościowymi.

Jak przygotować się, że projekt może nie wyjść?

Trzeba się trzymać swoich priorytetów, aby we własnym zakresie nie zawalać spraw. Jeśli dany projekt w 100% miałby nie wypalić to zawsze będzie to doświadczenie i nauka, dlatego zrób wszystko co w Twojej mocy. Nigdy nie masz gwarancji, że wszystko się w pełni uda, ale możesz stawać się coraz lepszym człowiekiem.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]