Jednym z najczęstszych pytań, które wpisują w wyszukiwarkę, młodzi ambitni Polacy, jest: skąd wziąć pieniądze na firmę 2016. Zdobycie funduszy na założenie działalności gospodarczej wydaje się największą barierą do zostania przedsiębiorcą. Mogę Cię uspokoić i zapewnić, że nie jest to żadna magia. Z drugiej strony nikt nie czeka z workiem pieniędzy na to, aż przedstawić swoją rewolucyjną ideę.

Na rynku jednak są pieniądze oraz istnieje wiele innych kreatywnych opcji. Kluczowy w całej układance jest Ty i Twoje nastawienie (o tym możesz poczytać więcej w tym poście). Być może będziesz w stanie sfinansować pierwsze kroki swojego biznesu tylko ograniczając konsumpcję?

Jeśli nie to sprawdź 9 innych sposobów na finansowanie biznesu. Każdy ma swoje plusy i minusy np. fundusze inwestycyjne będą wnikliwie analizować Twoje doświadczenie. Na ostatnim miejscu umieściłem sposoby, które powinny być dla Ciebie pierwszym wyborem. Choć oczywiście każdy ma inną sytuację i zachęcam do przeanalizowania różnych możliwości.

1. Pożyczka, debet lub środki z karty kredytowej

Nie jest to najlepszy sposób na finansowanie biznesu, ale również jest dostępny. Znany trener T. Harv Eker założył dzięki pieniądzom uzyskanym z kart kredytowej w swój pierwszy sklep fitness. To był pierwszy krok do zbudowania fortuny, a dzisiaj jego firma uczy tego samego na całym Świecie.

2. Barter z innymi firmami

Aby zdobyć zasób, który potrzebujesz możesz użyć swoich umiejętności lub produktów Twojego biznesu. Potrzebujesz zbudowania strategii sprzedażowej? Być może konsultant zgodzi się Tobie w tym pomóc w zamian za przygotowanie strony dla niego. Zawsze poszukuj takich możliwości, jeśli brakuje Ci pieniędzy.

3. Wynegocjuj zapłatę z góry

Być może masz już swojego kluczowego klienta lub partnera strategicznego, który tylko czeka na moment aż zaczniesz prowadzić swoją działalność. W takich sytuacjach postaraj się wynegocjować zapłatę z góry.

4. Skorzystaj z pomocy inkubatora

W Polsce działa m.in. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, w którym możesz uczestniczyć za 300 zł netto i praktycznie nie ponosisz żadnych innych kosztów, bo biuro, księgowość itd. jest wliczona w cenę. To rozwiązanie ma też swoje wady np. jesteś mniej elastyczny i masz utrudniony dostęp do środków na koncie, ale jako pomysł na start dla wielu działa to bardzo dobrze.

5. Anioły biznesu

Są to osoby fizyczne lub prawne, które oferują wsparcie finansowe lub merytoryczne z w zamian za udziały. Zobacz na stronie Lewiatan Business Angels.

6. Wystartuj z kampanią crowdfundingową

Pewnie słyszałeś o Kickstarterze lub PolakPotrafi, czyli stronach na których pomysłodawcy mogą znaleźć finansowanie. To może być dobry test dla Ciebie czy idea ma rynkowy sens bytu.

7. Postaraj się o dotację z funduszy europejskich

Aktualne informacje dla Twojego województwa możesz znaleźć tutaj:
woj. dolnośląskie: http://rpo.dolnyslask.pl
woj. kujawsko–pomorskie: http://www.mojregion.eu/
woj. lubelskie: www.rpo.lubelskie.pl
woj. lubuskie: www.lrpo.lubuskie.pl
woj. łódzkie: www.rpo.lodzkie.pl
woj. małopolskie: www.fundusze.malopolska.pl
woj. mazowieckie: http://rpo.mazowia.eu
woj. opolskie: http://rpo.opolskie.pl
woj. podkarpackie: www.wrota.podkarpackie.pl
woj. podlaskie: www.rpowp.wrotapodlasia.pl
woj. pomorskie: www.dpr.woj-pomorskie.pl
woj. śląskie: http://rpo.silesia-region.pl
woj. świętokrzyskie: www.rpo-swietokrzyskie.pl
woj. warmińsko–mazurskie: www.rpo.warmia.mazury.pl
woj. wielkopolskie: www.wrpo.wielkopolskie.pl
woj. zachodniopomorskie: www.rpo.wzp.pl

8. Postaraj się o dotację z urzędu pracy na start biznesu

Osoba bezrobotna może uzyskać jednorazową dotację z urzędu pracy. W poszczególnych urzędach różne są kryteria, dlatego zachęcam do sprawdzenia na stronie odpowiedniego dla Ciebie ze względu na miejsce zamieszkania.

9. Pożyczka od rodziny lub znajomych

Szerzej opisywałem ten rodzaj finansowania w poprzednim poście. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wsparcia udzielą Ci osoby, które prześwietlą Twój biznes i będziesz miał dużą motywację, aby ich nie zawieść.

Jak widzisz jest bardzo dużo możliwości na sfinansowanie biznesu. Jednak cały czas zachęcam Cię do sfinansowania ze swoich środków i zrobienia to minimalistycznym stylu. Jak najszybszy start i sprawdzenie rynkowej wartości. Gdy to się powiedzie to inwestorzy będą musieli się starać o Twoje względy:)

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]