Główną trudnością dla wielu osób, które chcą założyć biznes są obciążenia finansowe. Przede wszystkim trzeba płacić składki na ZUS, opłacić księgową, zdobyć rozpoznawalność na rynku, a często także przygotować jakiś lokal. Rynkowe realia są zdecydowanie zbyt trudne dla młodych biznesmenów. Bywają przeszkody nie do przejścia. Na szczęście istnieje możliwość spróbowania swoich sił w biznesie na preferencyjnych warunkach dzięki działalności Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Jak to wygląda w praktyce?

Uczestnictwo w AIP kosztuje 250 zł netto (jeśli tworzymy firmę w większym gronie to każda dodatkowa osoba kosztuje 50 zł). Za tą kwotę możemy stworzyć swoją markę i pod nią prowadzić działalność. Nie będziemy mieli osobowości prawnej, bo tą udziela nam AIP i działamy jakby w ich imieniu. Na początek jednak możemy działać w jakikolwiek sposób legalnie.

Świadczenia jakie otrzymujemy w ramach uczestnictwa w AIP:

• porady prawników

• pomoc w przetargach

• wsparcie w windykacji i sprawach sądowych

• adres korespondencyjny

• minimum formalności

• obieg dokumentów online (księgowość, kadry, prawo)

• transakcje internetowe (homebanking)

• księgowanie dokumentów finansowych

• realizacja wypłat (kadry)

• doradztwo podatkowe

• tworzenie i weryfikacja umów z kontrahentami

Dodatkowo masz wsparcie w promocji wewnątrz sieci AIP, dostęp do szkoleń, mentorów oraz coworków we wszystkich większych miastach w Polsce.

Na papierze wygląda świetnie prawda? Niestety w rzeczywistości taki sposób prowadzenia firmy ma również swoje wady.

Jakie są wady?

Prowadzenie firmy w ramach AIP jest mniej elastyczne niż wtedy gdy robisz to całkowicie na swój rachunek. Wiele umów musi być zatwierdzanych przez dział prawnych. Nie masz też takiego dostępu do konta bankowego i możliwości wykonywania szybkich przelewów, do jakich mogłeś przyzwyczaić się w związku ze swoim rachunkiem osobistym. Każda płatność musi być zatwierdzona odpowiednio przez dyrektora oraz księgowość, a to potrafi trwać…

Ograniczone są tez możliwości rozliczania pewnych kosztów np. użytkowania samochodu i zużycia paliwa.

Czy warto?

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na start w innej formie to warto. Przynajmniej na początku będziesz mógł zdobyć doświadczenie w miarę bezboleśnie (wiele pierwszych biznesów kończy się spektakularnymi porażkami i długami). Dlatego warto spróbować. Możesz też poszukać ludzi w swoim otoczeniu, którzy już prowadzą lub prowadzili firmę w AIP. Lokalny inkubator zapewne tez udzieli Ci wszelkich możliwych informacji.

Inną alternatywą jest założenie spółki ltd w Anglii, szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć na naszej stronie np. tutaj.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]