Aniołami biznesu są osoby, które chcę zainwestować swoje środki w rozwój młodej i innowacyjnej firmy. Mogą to być emerytowani przedsiębiorcy, którzy chcą pomóc kolejnej generacji, ale także czynni zawodowo biznesmeni lub przedstawiciele innych zawodów. Aniołowie biznesu odegrali znaczącą rolę w sukcesie takich firm ja Twitter czy Pinterest i w wielu krajach jest to naturalny etap wzrostu firmy. W Polsce skupieni są w Polskim Klubie Aniołów Biznesu PolBAN, w Gildii Aniołów Biznesu oraz wielu innych instytucjach. Wielu także działa indywidualnie. Kiedy jest odpowiedni moment, aby poszukiwać inwestora? Zadaj sobie poniższych 5 pytań i będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na to pytanie.

1. Czy wszystkie zaplanowane na początku wydatki są konieczne?

Młode firmy często mają skłonność do przeinwestowania na początku. Nie musisz od razu mieć wszystkich narzędzi do pracy. Twój pomysł też nie musi być w pełni dopracowany. Postaraj się wypuścić MVP (minimalną wersję produktu nadającą się do użycia) i testuj w ten sposób rynkową wartość pomysłu. Być może dzięki temu uda Ci się wystartować opierając się tylko na własnych środkach.

2. Czy już teraz potrzebujesz inwestora?

Drugie pytanie ściśle związane z pierwszym, bo być może uda Ci się sfinansować początki biznesu dzięki zaciśnięciu pasa. Naprawdę lepiej, abyś przynajmniej na początku miał 100% udziałów w biznesie, bo później będziesz mógł je dużo drożej sprzedać (jeśli Twój pomysł jest dobry i odpowiednio będziesz go wdrażał w życie).

3. Jak możesz się przygotować?

Starania o inwestora lepiej zacząć gdy będziesz do tego dobrze przygotowany, ponieważ ewentualne niepowodzenia mogą Cie zrazić, a także wystawić Twoją osobistą markę na szwank. Pamiętaj, że inwestorzy częściej inwestują w człowieka niż w pomysł. Bądź taką osobą w którą warto zainwestować. Na pewno warto, abyś podszkolił się w tworzeniu dobrych prezencji oraz występach publicznych.

4. Czy masz już teraz dostęp do potencjalnego inwestora?

Podobno tylko siedem podanych dłoni dzieli nas od Prezydenta USA. Poprzez sieć naszych znajomych mamy potencjalny dostęp od tysięcy ludzi i wśród nich być może są ludzie szukający dobrego biznesu, aby w niego zainwestować. Jeśli odnajdziesz taką osobę to postaraj się o nieoficjalne spotkanie na którym dowiesz się to co dla niego jest ważne i pod tym kątem się przygotujesz swój pomysł.

5. Czy zbyt długo nie zwlekasz?

Czasem możesz zbyt długo czekać ze zwróceniem się do inwestora. Jeśli już rozpocząłeś biznes, idzie Ci coraz lepiej i pojawiają się naśladowcy. Wtedy może nie być czasu na powolny wzrost i gromadzenie środków na inwestycje, aby zdobyć przewagę rynkową. W tej sytuacji oraz wielu podobnych pomoc anioła biznesu może być kluczowa dla być albo nie być biznesu. Takich sytuacji jest wiele, dlatego za każdym razem wnikliwie analizuj swój konkretny przypadki.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]