Cały czas na branżowych portalach pojawiają się informacje o tym jak rynkowy potentat lub fundusz inwestycyjny kupił akcje startupu, czyniąc jego twórców milionerami. Oprócz tego docierają do nas zachęty do skorzystania z różnych dotacji, dofinansowań lub pomocy inkubatorów. Rodzi się w nas nadzieja na szybkie zrealizowanie pomysłu biznesowego dzięki pieniądzom z zewnątrz. Jeśli ten opis w jakimś stopniu Ciebie dotyczy to przygotowałem dla Ciebie skrócony przewodnik po sposobach na zdobycie środków na Twoją firmę. Dzisiaj są to tylko dwie metody, które z powodzeniem można łączyć. Łączy je to, że są bardzo zdrowe i powinny zapewnić Ci odpowiednią motywację do rozwijania pomysłu.

Metoda nr 1

Twoje oszczędności.

Być może się w tym momencie zbuntujesz „co w tym nowego, przecież to oczywiste, jakbym miał oszczędności to bym nie szukał itd”. Czy na pewno to jest prawda? Czy nie dałbyś rady zacząć firmy w najprostszej możliwej formie opierając się tylko na własnych środkach? A może dałbyś radę zarobić pieniądze i trochę opóźnić wejście do biznesu?

Wielu osobom wydaje się, że fajnie mieć inwestora, bo najwyżej stracimy jego pieniądze. Jeśli już myślisz o stracie i nie wierzysz dostatecznie w swój projekt to dlaczego chcesz narażać pieniądze innego człowieka oraz własne dobre imię? Poza tym, jeśli Twoja wiara w sukces firmy jest tak słaba to większość doświadczonych biznesmenów to wyczuje, a Ty tylko stracisz czas.

Będziesz miał też większą motywację do maksymalnego wykorzystania środków przeznaczonych na firmę. Trudniej będzie o jakiś nieprzemyślany zakup gdy cały czas będziesz miał w głowie ile wysiłku kosztowało Cię zarobienie tych pieniędzy. Oprócz tego warto mieć trochę doświadczenia z pracy etatowej zanim zaczniesz swój własny biznes.

Metoda nr 2

Pożyczka od rodziców

Na pewno wielu z Was buntuje się po raz drugi: „tylko nie od rodziców, ja chcę pokazać swoją niezależność itd”. A jednak zachęcam Was do pożyczenia pieniędzy od tych, którzy znają Ciebie najlepiej. Chodzi przede wszystkim o test tego czy naprawdę wierzysz w powodzenie pomysłu. Podobnie jak z własnym oszczędnościami. Jeśli nie czujesz się na tyle pewnie, aby zaryzykować pieniądze rodziców to dlaczego chciałbyś ryzykować kredyt bankowy lub inwestycję obcego człowieka? Poza tym rodzice będą w stanie ocenić czy chcesz na poważnie zająć się biznesem, czy może to jest tylko słomiany zapał. Oczywiście podobnie wygląda sytuacja z dalszą rodziną i przyjaciółmi. Nawet faktycznie nie pożyczając zewnętrznych pieniędzy możesz się pytać czy byłbyś w stanie to zrobić od bliskich z przeznaczeniem na ten projekt, a jeśli nie to dlaczego. Może to być dobra wskazówka na co musisz jeszcze zwrócić uwagę w swoim pomyśle.[/sociallocker]

Podsumowanie

Zakładanie biznesu to jest poważna sprawa, dlatego zachęcam Was do wnikliwej analizy wszelkich aspektów pomysłu. Sprzyjają temu opisane powyżej dwie formy finansowania firmy w początkowej fazie. Informacje o innych znajdziesz w kategorii Finansowanie biznesu.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]