W ostatnim czasie przedstawiłem Wam na łamach Biznes Ponad Granicami kilka możliwości na sfinansowanie Twojego biznesu. Istnieją możliwości wzięcia dotacji z urzędu pracy, funduszy UE lub od inwestora. W przypadku tworzenia biznesu mobilnego lepiej jednak, abyś z nich nie korzystał.
Największą zaletą tworzenia biznesów w Internecie jest ich elastyczność. Możesz szybko zmienić branżę, formułę lub nawet zakończyć dany pomysł, bo okazał się całkowicie chybiony. Z dotacjami jest inaczej.

1.Związane ręce

Korzystając z jakiejkolwiek formy pomocy wewnętrznej wiążesz sobie ręce. Będziesz zmuszony do prowadzenia biznesu przez określony okres czasu, dokonania zadeklarowanych zakupów i trzymania się biznes planu. Oprócz standardowej biurokracji będziesz miał dodatkowe obowiązki i stresy. Choć Twoim kluczowym zadaniem na początku powinno być zdobywanie klientów, a nie gimnastykowanie się nad spełnianiem wymogów związanych z dotacją.

2. Zdrowy start biznesu

Na początku powinieneś polegać na własnej kreatywności. Ograniczona ilość zasobów sprawia, że tworzymy lepsze rzeczy. Czy „Pan Tadeusz” byłby takim dziełem, gdyby nie był napisany trzynastozgłoskowcem? Ograniczenia często nam służą. Czytając historie sukcesu biznesów często ich autorzy wspominają o ciężkich początkach. Opowiadają o 16-godzinnych dniach pracy, gdy ich dieta opierała się na zupkach chińskich. Na takim fundamencie udoskonalili swoją kreatywność, samodyscyplinę oraz zdolność do koncentracji. Dzisiaj mają wielką satysfakcję. Ty także nie próbuj uciec przed tym etapem, a z pewnością osiągniesz sukces.

3. Dotacje niszczą rynek

To jest uczciwe aby nie brać dotacji. Jako przykład podam rynek graweru w Polsce. Przed nadejściem dotacji unijnych firmy reklamowe kupowały lasery do graweru za gotówkę lub w leasingu. Spłacały zobowiązania w ratach z zysków osiągniętych za pomocą tego sprzętu. Wtedy pojawiły się dotację unijne przez które inne firmy dostały takie same maszyny prawie za darmo. Rynek był zbyt mały na tak dużą ilość podmiotów zajmujących się tą samą dziedziną i w efekcie rozpoczęła się wojna cenowa. Ceny spadły kilkukrotnie, a firmy działające w rynkowy sposób nie były w stanie już spłacać dalej swoich zobowiązań. Gigantyczne pieniądze zostały do zniszczenia zdrowych mechanizmów rynkowych.

Ostateczna decyzja oczywiście należy do Ciebie. Być może w Twojej specyficznej branży start z dotacjami jest niezbędny. Sprawdź jednak innej formy finansowanie biznesu, które znajdziesz tutaj.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]