Dla firmy we wstępnej fazie rozwoju kapitał jest bardzo ważny. Nie możesz rozwinąć biznesu jeśli nie zainwestujesz pieniędzy lub… czasu. Jeśli nie masz odpowiednich funduszy i nie chcesz szukać zewnętrznych źródeł finansowania to musisz poszukać innej drogi.

Jedną z nich jest praca za darmo. Nie jest to typowa ścieżka. Przecież wszyscy zakładamy biznesy po to, aby zarabiać. Jednak jest kilka powodów, abyś rozważył także tę drogę. Nie jest to oczywiście sposób dla wszystkich, tak samo jak starania się o dotacje lub pomoc inwestora nie jest dla wszystkich.

Jak to zrobić?

1. Określ co Twój biznes potrzebuje i przygotuj plan
Najprawdopodobniej będą to dobre kontakty i rekomendacje. Oferując swoje usługi za darmo możesz precyzyjnie określić z kim warto pracować, abyś dotarł do miejsca gdzie chcesz się znaleźć ze swoim biznesem.

Poszukując nowych możliwości pamiętaj również o swoim rozwoju. Jaki rynek chciałbyś dokładniej poznać? Czego chciałbyś się nauczyć? Darmowa praca może być dla tego idealną okazją. Będziesz też w stanie lepiej przygotować swoją ofertę, gdy zaczniesz wymagać zapłaty.

2. Musisz mieć spokój finansowy
Nie polecam Tobie darmowej pracy, jeśli potrzebujesz pilnie pieniędzy dla lekarstwa dla dziecka. To jest rozwiązanie dla ludzi, którzy mają możliwość pracy bez napięcia spowodowanego sytuacją finansową. Jeśli jesteś na utrzymaniu rodziców lub masz inne źródło dochodu to jest dobra droga dla Ciebie.

3. Zadbaj o swoje umiejętności

Nawet jeśli pracujesz za darmo to musisz wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie. Zanim podejmiesz się jakiegoś zadania zdobądź podstawowe umiejętności (bardziej zaawansowane będziesz zdobywał w razie potrzeby w trakcie realizacji zadania). Jeśli nie wiesz jakie kompetencje rozwijać spraw posta.

4. Nawiążesz nowe znajomości
Kontakty w biznesie są wszystkim. Jeśli komuś pomożesz za darmo to możesz liczyć na pomoc. Nie wymagaj tego, ale spodziewaj się dobrych rzeczy jeśli będziesz w porządku wobec innych.

5. Poszukaj zleceń

Zanim ogłosisz Światu czym się zajmujesz to popytaj kilku znajomych, którzy mogą Cię zapoznać z odpowiednimi osobami. Swoją ofertę przedstawiaj jako biznes bez ryzyka w którym oboje zyskujecie. Ty poinformuj na czym Ci zależy i w jaki sposób możesz pomóc.

6. Zacznij zarabiać
Po kilku tygodniach możesz zaproponować kontynuację współpracy w niższej cenie albo poprosić o rekomendacje. Profesjonaliści na rynku zawsze mają za mało czasu w stosunku do zapytań ofertowych, dlatego szybko przejdź z pozycji amatora to uznanego fachowca.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]