JAK O 300% ZWIĘKSZYĆ ZAROBKI JAKO FREELANCER?

Plan zwiększenia zarobków freelancera w 10 punktach 

Odkąd zacząłem działać jako przedsiębiorca i konsultant freelancer, miałem okazję współpracować z wieloma szybko rozwijającymi się startupami i światowej klasy ekspertami. I nigdy nie musiałem negocjować cen premium, które pobieram za moje usługi konsultingowe czy marketingowe, dlatego chciałbym podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, jak rozpocząć freelancing i jak na tym zarabiać, nawet jeśli” ponownie kompletnym początkującym. Kluczem jest zrobienie dobrego planu działania. Dzięki temu mam teraz 3–6-miesięczną listę oczekujących na moje wsparcie konsultingowe. Jednak z pewnością nie stało się to z dnia na dzień. Mój szybki sukces w świecie freelancerów jest wynikiem DUŻO strategicznego pozycjonowania, godzin ciężkiej pracy i dobrego wyczucia czasu. Jeśli jesteś gotowy, aby poważnie podejść do tematu i pomnożyć swój dochód, oto moje 10 najlepszych wskazówek, jak zarobić więcej podczas pierwszego roku wykonywania pracy jako freelancer. 

Zacznij od dlaczego

Żeby dokonać wyboru między pracą na etat a wolnym zawodem trzeba dobrze poznać samego siebie i wiedzieć, co daje nam satysfakcję, a co sprawia dyskomfort.  Wielu freelancerów, którzy poszli na swoje, tłumaczy taki krok niezadowoleniem płynącym z pracy na rzecz dużej firmy. Odpowiadają za to zjawiska korporacyjne, takie jak praca według sztywnych ram godzinowych, walka o awans.  Elementy te na dłuższa metę u niektórych mogą powodować frustrację, a w efekcie spadek wydajności.  Wśród istotnych powodów, które zadecydowały o porzuceniu korporacji, jest także niechęć do bycia trybem w machinie i zagraniczne zarobki. Ta przesłanka często pełni kluczową rolę w wyborze freelancingu jako sposobu na zarabianie pieniędzy.

Jakie zasoby są potrzebne?

Zanim zaczniesz pracę na własny rachunek warto zgromadzić niezbędne fundusze, które zapewnią ci bezpieczeństwo i płynność finansową w pierwszym okresie pracy jako freelancer. Jako bezpieczną kwotę przyjmij równowartość trzech pełnych wypłat. Skoro już wiesz, co chcesz robić i gdzie będziesz pracował, czas wybrać sprzęt, na którym będziesz wykonywał zlecenia. Zakup sprzętu to inwestycja, więc lepiej, aby służył ci on przez dłuższy czas, był łatwy w naprawie i funkcjonalny. Freelancerzy najczęściej pracują z domu i jest to niewątpliwie najwygodniejsze rozwiązanie, szczególnie jeśli dysponujesz wolnym pomieszczeniem, które możesz przekształcić w swoje biuro. Przestrzenie współdzielone i coworkingi również mają swoje dobre strony, chociaż ze względu na koszty mogą zainteresować raczej tych freelancerów, którzy mają już ustabilizowane dochody.

Jaką strategię wybrać?

Po latach doświadczeń widzę, że wybranie odpowiedniej strategii działania, determinuje sukces i pieniądze. Wielu freelancerów zaczyna pozyskiwać zlecenia na rynku lokalnym po standardowych stawkach w branży. Trzeba się mocno namęczyć aby zarobić. Czasem okazuje się, że warto poszerzyć horyzonty i wyjść na rynek międzynarodowy, wtedy jest większa szansa że za tą samą pracę można często otrzymywać stawki 2-3 krotnie wyższe, ale bez dobrego planu działania będzie ciężko.

Jak przygotować plan działania

Freelancer musi pamiętać, że jego zawód wymaga sporej dawki planowania, samodyscypliny i umiejętności komunikacyjnych. Decydując się na freelancing musimy sami zajmować się pozyskiwaniem klientów i ciągłą komunikacją z nimi. Bywa, że w wyniku braku dostatecznej liczby zleceń, trzeba pogodzić się z okresami przejściowego pogorszenia sytuacji finansowej. Jakie są elementy dobrego planu?

WYBIERZ NISZĘ GDZIE MOŻESZ SIĘ WYRÓŻNIĆ

Jeśli Twoim celem jest rozpoczęcie pracy jako freelancer, często błędem jest podejmowania każdej nisko płatnych zleceń. Ale gdy zagłębisz się w swoją karierę jako freelancer, będziesz musiał zacząć bardziej strategicznie podchodzić do rodzaju wykonywanej pracy i klientów, których przyjmujesz. Kiedy specjalizujesz się w zestawie umiejętności, stajesz się ekspertem w określonej dziedzinie, a eksperci mogą pobierać wyższe opłaty za swoje specjalistyczne usługi (w Upwork i Fiverr są też kategorie ekspertów i pro). Jeśli wybierzesz odpowiednią niszę, decyzja o specjalizacji i włożeniu pewnego wysiłku w budowanie marki jako eksperta w swojej niszy może naprawdę opłacić się przez wiele lat.

DOPASUJ SWOJE USŁUGI DO NISZY

Jedną z głównych decyzji, którą musisz podjąć na początku swojej kariery jako freelancer, jest to, co robisz, a czego nie. Im bardziej konkretnie możesz określić, jakie usługi oferujesz, tym lepiej. Nie tylko pomoże Ci w budowaniu własnej marki, ale także pozwoli Ci kontrolować, jak postrzegają Cię potencjalni klienci i da Ci możliwość dalszego budowania portfolio w kierunku, w którym chcesz podążać. Jeśli chcesz skoncentrować się na zostaniu poszukiwanym, wysoko opłacanym programistą Ruby, nie powinieneś nawet rozważać ofert kontraktowych na dostosowywanie motywów WordPress lub projektowanie środowiska użytkownika dla nadchodzącej aplikacji. Chociaż krótkoterminowe korzyści płynące ze stałej pracy są kuszące (a czasami konieczne), podejmowanie projektów, które nie przybliżają Cię do ostatecznego celu, jakim jest bycie najlepszym w swojej dziedzinie, tylko odciągnąć Twoją uwagę i opóźnią osiągnięcie znaczących postępów.

OKREŚL, JAK WYGLĄDA TWÓJ IDEALNY KLIENT

Zanim będziesz mógł zacząć szukać klientów w Polsce lub za granicą, musisz mieć jasny obraz tego, z kim będzie Ci najlepiej współpracować. Czy chcesz tworzyć strony internetowe dla właścicieli małych firm, wyrobić sobie markę, prowadząc bloga jako profesjonalny bloger, pracować jako copywriter, brać udział w opracowywaniu nowych funkcji dla startupów technologicznych o wysokim wzroście, czy też zawierać długoterminowe kontrakty z dużymi przedsiębiorstwami firmy? A może chcesz pracować konkretnie dla marek i klientów, których wartości są zgodne z Twoimi itp. Dokonanie tych wyraźnych rozróżnień między tym, do kogo i jakiego rodzaju działalności jest kierowana, będzie niezbędne do skutecznego promowania swoich usług. Aby dokładnie określić, kim powinni być Twoi idealni klienci freelancerzy (i jak zacząć ich szukać), zadaj sobie następujące pytania:

 • Jaki rodzaj biznesu ma problemy, które rozwiązuje za pomocą moich usług? 
 • Czy firma, z którą chcę pracować, może mnie zatrudnić?
 • Jakie trendy demograficzne mogę zidentyfikować w odniesieniu do decydentów w rodzajach firm, na które kieruję?
 • Pomyśl: wiek, płeć, położenie geograficzne, odwiedzane strony internetowe i osobiste zainteresowania.

Ponieważ wiem, że będę bardziej zaangażowany i najskuteczniej współpracował z mniejszymi zespołami startupów, które pracują nad projektami, z którymi mogę się osobiście utożsamiać, proaktywnie zdecydowałem się zawęzić krąg potencjalnych klientów. Współpracując z podobnymi grupami startupów, nowi potencjalni klienci, do których kieruję ofertę w mojej niszy, są w stanie natychmiast nawiązać ze mną kontakt i mieć pewność, że będę w stanie powtórzyć moje wyniki również dla ich biznesu.

STWÓRZ WYSOKIEJ JAKOŚCI PORTFOLIO

Nie trzeba dodawać, że jednym z najlepszych sposobów wykazania się swoimi umiejętnościami technicznymi jest posiadanie własnej niesamowitej witryny z portfolio (otwiera się w nowej karcie). Jeśli chcesz być traktowany poważnie jako nowy freelancer, będziesz potrzebować strony internetowej, która: 

 • Prezentuje Twoją wiedzę fachową. 
 • Podkreśla istotne doświadczenia z przeszłości.
 • Pokazuje, kim jesteś.
 • Zawiera Twoje dane kontaktowe, aby potencjalni klienci mogli Cię łatwo znaleźć.

Dobre portfolio może naprawdę pomóc, jeśli nie masz dużego doświadczenia zawodowego lub referencji, aby udowodnić, że znasz się na rzeczy.  Celem Twojego portfolio jest edukacja, wzbudzanie zainteresowania i przekonanie potencjalnych klientów, że będą chcieli wybrać Cię do swoich potrzeb technicznych. Dlatego warto zainwestować czas w podjęcie decyzji o tym, co ma się znaleźć w Twoim portfolio i jak jest wyświetlane — zanim zaczniesz szukać nowych projektów.

ROZPOCZNIJ FREELANCE ZANIM RZUCISZ SWOJĄ DZIENNĄ PRACĘ

Jestem wielkim fanem rozpoczynania działalności w internecie lub jako freelancer, podczas gdy ty pracujesz na co dzień (lub pracujesz w niepełnym wymiarze godzin), w przeciwieństwie do natychmiastowego samozatrudnienia. Oprócz tego, że tworzenie wysokiej jakości strony internetowej z portfolio, budowanie własnej marki i dodawanie do portfolio naturalnie zajmuje sporo czasu, dobrym pomysłem jest posiadanie kilku stałych klientów freelancerów w swoim spisie, zanim zlikwidujesz swoje źródło przychodów z etatu. Zalecam zwiększenie dochodu dodatkowego do co najmniej 50–75% całkowitego obecnego dochodu przed opuszczeniem pracy w pełnym wymiarze godzin, w zależności od tolerancji ryzyka. Zarządzanie napiętym harmonogramem, dużym obciążeniem pracą (w tym wymagającymi projektami freelancerskimi) i odpowiedzialność za wyniki klienta przy ograniczonych zasobach czasowych szybko nauczy Cię, jak to jest prowadzić własną firmę. Inną niesamowitą korzyścią z odbierania niezależnych klientów, gdy nadal pracujesz w pełnym wymiarze godzin, jest to, że możesz być selektywny. Prawdopodobnie nie potrzebujesz absolutnie pieniędzy. To stawia Cię w sytuacji, w której możesz odrzucić pracę, która albo nie jest wystarczająco opłacalna, aby uzasadnić Twoją inwestycję czasu, albo taka, którą naprawdę nie jesteś zainteresowany. Są to dwie kwestie, o których musisz być pedantem, jeśli chcesz być szczęśliwy, gdy jesteś pełnoetatowym freelancerem.

PODNIEŚ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI

Najlepszy sposób na uzasadnienie wyższych stawek godzinowych? Upewnij się, że masz imponujące umiejętności, na które jest duże zapotrzebowanie. Ćwicz wykorzystanie swoich nowych umiejętności, budując rodzaje projektów, za które ostatecznie chcesz otrzymać wynagrodzenie. Niezależnie od tego, czy są to witryny WordPress, aplikacje mobilne, czy coś zupełnie innego, takie jak projektowanie graficzne, copywriting itp., im bardziej możesz wyróżnić się wśród morza konkurencji dzięki fajnym projektom pobocznym i przykładom, które przyciągną potencjalnych klientów, tym lepiej. I pamiętaj, że chociaż wysoko wyszkoleni freelancerzy mogą zarabiać znacznie więcej za swoją pracę, nie musisz wracać do szkoły, aby uzyskać licencjat z informatyki, aby wsiąść do pociągu. Uczestnictwo w zajęciach online, takich jak kurs Skill Crush Front End Development, może skierować Cię na właściwą ścieżkę i sprawić, że będziesz odpowiedzialny za swoją edukację.

ZBUDUJ SWOJĄ WIARYGODNOŚĆ

Istnieje wiele sposobów na budowanie wiarygodności w branży. Oprócz tworzenia wysokiej jakości treści na blogu i współpracy z wybitnymi wpływowymi osobami w swojej branży, możesz napisać ebooka, utworzyć kurs online i ustawić spotkania z przemówieniami, aby zacząć zwiększać swoją widoczność w swojej niszy. Możesz także budować swoje portfolio na platformach freelancerów i witrynach koncertowych freelancerów, pracując na początku za nieco niższą stawkę godzinową i zwiększając ją, gdy zdobędziesz więcej doświadczenia.

OKREŚL SWOJĄ STRATEGIĘ CENOWĄ

Większość klientów nie zawaha się zapłacić wyższych stawek za freelancera, który daje im niesamowite pierwsze wrażenie i sprzedaje im możliwość dostarczania wysokiej jakości wyników. Dopóki dostarczamy klientom stałą wartość (przekraczającą ich oczekiwania), nie mam problemów z ustaleniem i utrzymaniem wysokich cen za świadczone przeze mnie usługi. Zanim ustalisz swoje ceny na absolutnym minimum, które musisz naliczyć, aby zaspokoić swoje potrzeby finansowe, zastanów się, jaką rzeczywistą wartość wytworzysz dla swoich potencjalnych klientów i upewnij się, że nie zostawiasz pieniędzy na stole.

PRZYGOTUJ PLAN MARKETINGOWY

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie wyższej jakości i lepiej płatnej pracy jako freelancer jest wykorzystanie istniejących kontaktów do zrobienia skutecznego a niskokosztowego marketingu. Niezależnie od tego, czy chodzi o udzielanie pomocy swoim prawdziwym przyjaciołom i byłym współpracownikom, czy wykorzystywanie ich kontaktów do znalezienia firm, z którymi chcesz współpracować. W pracy jako freelancer, bardzo dobrze działają polecenia i zawsze pytaj o polecenia.

PRZYGOTUJ PROCES SPRZEDAŻY

Zdobywanie nowych klientów to nie tylko kwestia przygotowania niesamowitej propozycji freelancera. Twój sukces zależy od tego, jak wybierasz nowe miejsca pracy, jak pozycjonujesz swoje propozycje wartości i jak dużo badań przeprowadzasz przed czasem. Wygrałem nowe kontrakty po prostu dlatego, że wyraźnie poświęciłem więcej czasu i wysiłku na zbadanie firmy, określenie jej potrzeb i dostarczenie ogromnej wartości z góry w postaci wnikliwych rekomendacji, zanim jeszcze omówię płatności. W świecie freelancerów duża część Twojego sukcesu (i możliwości zarabiania pieniędzy w Internecie) będzie zależeć od siły relacji z Twoimi klientami i tego, jak dobrze potrafisz tworzyć wartościowe partnerstwa.

Jak skutecznie zrealizować plan działania

Plan to jedno a skuteczna realizacja to inna kwestia. Początkujący freelancerzy często mają problem, jak oprzeć się pokusom wolnego czasu. Prokrastynacja i nastawienie „zrobię to później” to prosta droga do porażki. Praca zdalna wymaga wielkiej dyscypliny i wysokiej motywacji, dlatego zanim rozleniwisz się na dobre, stwórz plan dnia, którego będziesz się trzymać.

Najważniejsze?

 • ile czasu poświęcisz na szukanie nowych zleceń i networking? 
 • jak długo będziesz pracować? 
 • ile czasu i kiedy poświęcisz na odpoczynek

Automatyzacja i systematyzacja

Dwa powody, dla których warto zainteresować się automatyzacją:

1) Możesz zautomatyzować duże części swojej firmy.

Kwalifikowanie nowych potencjalnych klientów, poznawanie ich projektów, planowanie rozmów, wprowadzanie nowych klientów na temat Twojego procesu i pozyskiwanie rekomendacji — wszystko to można zrobić automatycznie.

2) Możesz dostarczać klientom wartościowe kwoty, włączając automatyzację.

Jeśli jesteś projektantem stron internetowych i tworzysz witryny, które generują sprzedaż lub pozyskać potencjalnych klientów, o ile bardziej jesteś cenny, jeśli możesz pomóc swoim klientom w generowaniu większej sprzedaży lub większej liczby potencjalnych klientów. Automatyzacja to świetny sposób na zrobienie tego, ponieważ wielu potencjalnych klientów nie jest jeszcze gotowych do zakupu lub wprowadzenia swoich danych kontaktowych. Kursy e-mailowe, magnesy prowadzące i inne zachęty pomagają zbudować wymagane zaufanie, które często powstrzymuje odwiedzających przed działaniem.

Podsumowanie

Freelancing może być dla Ciebie dokładnie tym, czego potrzebujesz: kontrolą nad swoją pracą, odpowiedzialnością, większymi możliwościami rozwoju. Aby odnosić sukcesy pracując na własny rachunek potrzebujesz również dobrej organizacji i umiejętności „samo-motywacji”. Nawet najlepszy plan, umiejętności i cechy charakteru nie zagwarantują ci stałego dopływu zleceń i wysokich zarobków, jeśli nie zadbasz o to, aby dotrzeć do klientów i o to, aby mieć na czym pracować.

Źródła:
[1] https://skillcrush.com/blog/earn-more-money-freelancing-for-beginners/#niche
[2] https://www.rewizja.net/freelancing-w-polsce-2020-raport-useme-com/
[3] https://poradnikpracownika.pl/-kto-sie-nadaje-do-pracy-jako-freelancer
[4] http://opracyzdalnej.pl/10-krokow-aby-zostac-freelancerem/

 

Odpowiedzi

Zapisz się na Newsletter

Dołącz do społeczności BPG e-przedsiębiorców. Poznaj w praktyce korzyści jakie daje zdalna firma, rynek międzynarodowy, firmy OFFShore, konta zagraniczne, a także zmiana rezydencji podatkowej.

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

GDZIE  WYSŁAĆ LINK MATERIAŁÓW ?

31465
00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Dostęp do materiałów kończy się za:

GDZIE  WYSŁAĆ LINK MATERIAŁÓW ?

31469
00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Dostęp do materiałów kończy się za:

GDZIE  WYSŁAĆ LINK MATERIAŁÓW ?

31473
00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Dostęp do materiałów kończy się za:

Zapisz się na Newsletter

Dołącz do społeczności BPG e-przedsiębiorców. Poznaj w praktyce korzyści jakie daje zdalna firma, rynek międzynarodowy, firmy OFFShore, konta zagraniczne, a także zmiana rezydencji podatkowej.

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Załóż konto i otrzymaj bezpłatne członkostwo na całe życie.

Zobacz dodatkowe matreiały wideo

Dołącz do społeczności BPG e-przedsiębiorców. Poznaj w praktyce korzyści jakie daje zdalna firma, rynek międzynarodowy, firmy OFFShore, konta zagraniczne, a także zmiana rezydencji podatkowej.

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Załóż konto i otrzymaj bezpłatne członkostwo na całe życie.

Zobacz dodatkowe matreiały wideo

Dołącz do społeczności BPG e-przedsiębiorców. Poznaj w praktyce korzyści jakie daje zdalna firma, rynek międzynarodowy, firmy OFFShore, konta zagraniczne, a także zmiana rezydencji podatkowej.

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Załóż konto i otrzymaj bezpłatne członkostwo na całe życie.

Zobacz dodatkowe matreiały wideo

Dołącz do społeczności BPG e-przedsiębiorców. Poznaj w praktyce korzyści jakie daje zdalna firma, rynek międzynarodowy, firmy OFFShore, konta zagraniczne, a także zmiana rezydencji podatkowej.

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Załóż konto i otrzymaj bezpłatne członkostwo na całe życie.

Stwórz Teraz swoje darmowe konto!

Dołącz do społeczności BPG e-przedsiębiorców. Poznaj w praktyce korzyści jakie daje zdalna firma, rynek międzynarodowy, firmy OFFShore, konta zagraniczne, a także zmiana rezydencji podatkowej.

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds