Konstrukcja podatku VAT w Wielkiej Brytanii jest mniej więcej taka sama jak w Polsce. Powinien być on neutralny dla przedsiębiorcy, czyli od kwoty należnej do zapłaty w wyniku pobrania podatku od klientów możesz odjąć podatek zapłacony przy okazji odpowiednich zakupów na cele firmowe.

Prowadząc spółkę limited i wchodząc w odpowiednie progi wymuszające rejestrację do VAT możesz rozliczać się z podatku w tradycyjnym modelu, czyli wpłacając różnice między podatkiem należnym, a naliczonym do HRMC (brytyjskiego urzędu skarbowego).

Istnieje również możliwość przejścia na uproszczony model liniowy. Polega on na odprowadzaniu stałego ryczałtu od całości obrotu firmy. Aby skorzystać z tej możliwości nie możesz jedna przekroczyć rozcznego obrotu 150 000 GBP brutto.

Taka zryczałtowana stawka zależy od VAT zależy od rodzaju prowadzonej działalności i wynosi od 4% do 14.5%.

Jak obliczać VAT flat rate scheme?

Ryczałtowy podatek obliczamy od sumy wszystkich faktur poprzez przemnożenie kwoty brutto (razem z odpowiednim podatkiem VAT np. 20%) przez odpowiedni ryczałt. Jego wysokość możesz sprawdzić pod tym linkiem .

Przykład

Sprzedajesz kosultacje SEO. Zarabiasz 1000GBP + 20% = 1200 GBP. Tę kwotę mnożysz razy współczynnik 14,5%. Urzędowi skarbowemu HRMC musisz zapłacić 174 GBP. Obliczenie szybkie i skuteczne. Poza tym zarabiasz 6,5% w stosunku do tego na ile wystawiłeś fakturę klientowi.

Jakie są wady takie rozwiązania?

Nie możesz odliczać vatu naliczonego z faktur kosztowych. Tylko płacisz VAT i prawie nic nie odliczasz. Jednym wyjątkiem od tej reguły jest kupno środka trwałego o wartości ponad 2000GBP

Poza tym jeśli kupowałbyś coś odwrotnie naliczonym VATem z innego kraju członkowskiego UE to musiałbyś także doliczyć i zapłacić ryczałtowy VAT np. usługę podwykonawcy z polskiej firmy.

Dla kogo?

Ryczałtowy podatek VAT ma głównie na celu być uproszczeniem, a nie oszczędnością pieniędzy. Dlatego musisz przeprowadzić bardzo konkretną symulację swoich dochodów i kosztów, aby ocenić sensowność skorzystania z tego rozwiązania.

Jeśli poważnie myślisz o założeniu spółki ltd w Wielkiej Brytanii to sprawdź informacje zawarte pod poniższym linkiem.
safe_image

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]