Angielskie przepisy podatkowe są zupełnie inne niż te, z którymi spotykamy się w szarej, polskiej rzeczywistości. Ostatnie zmiany (wprowadzone 6 kwietnia) sprawiają, że jeszcze bardziej opłaca się przenieść swoją firmę do Anglii i przestać płacić ZUS w Polsce.

Jak oszczędzić na ZUS?

W kwietniu w Anglii wprowadzono przepis, który mówi o tym, że kwota do 671 funtów brytyjskich miesięcznie nie podlega opodatkowaniu. Gdy zarabiamy takie pieniądze, nie musimy także opłacać podatku dochodowego. Wcześniej kwota była nieco niższa i wynosiła 663 GBP na miesiąc. To ponad 8 tysięcy funtów rocznie, czyli prawie 45 tysięcy złotych! Cała ta kwota jest uznawana za koszt spółki. W związku z wypłacaniem pensji dla prezesa spółki należy wystawiać payslip, który potwierdza Twoje zarobki.

Jeśli wypłacona pensja jest wyższa, zapłacimy większe podatki, jednak i tak sytuacja prezentuje się lepiej, niż w Polsce!

Gdy kwota zarobku wynosi :

powyżej 671 funtów na miesiąc, płacisz Employee NICs (ZUS potrącany jest dla pracownika) wynoszący 12 procent. Tę kwotę przekazujemy na angielski odpowiednik ZUS.

Gdy płacisz pensję powyżej 767 funtów miesięcznie, płacisz Employer NICs (ZUS potrącany pracodawcy).

Jest jeszcze jeden plus, dla którego warto przestać płacić ZUS w Polsce – jeśli kwota składki dla pracodawcy wynosi w roku podatkowym mniej, niż 2000 funtów, wtedy nie trzeba jej płacić.

safe_image

Podatek dochodowy w Anglii

Kwota, powyżej której należy zapłacić podatek dochodowy w Anglii, wynosi 883 funty miesięcznie, co przekłada się na 10600 funtów rocznie. Jeśli przekroczymy tę kwotę, będziemy musieli zapłacić podatek w wysokości 20 procent.

Jak widzisz, warto przestać płacić ZUS i zacząć prowadzić biznes na partnerskich warunkach.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]