Wiele osób zakłada spółki LTD w Anglii, aby uciec przed polską biurokracją na Wyspy. Tam prowadzi się biznes w zupełnie innym klimacie. Nawet jeśli obecna jest tam tylko Twoja firma. W takim razie po co tworzyć oddział firmy w Polsce i znowu wchodzić pod radar polskich urzędów?

Niestety wiele biznesów prowadzony dla klientów w Polsce musi mieć tu co najmniej oddział. Dotyczy to firm, które wykonują jakiekolwiek usługi materialne. Praktycznie tylko biznesy niezwiązane z lokalizacją, takie jak tworzeni stron, grafik, doradztwo itd mogą się obyć bez oddziału.

W takim razie powstaje pytanie – jeśli trzeba tworzyć oddział to po co w ogóle zakładać spółkę LTD?

Ma to szereg zalet:

1. Brak osobowości prawnej
Oddział działa na osobowości prawnej zagranicznego przedsiębiorstwa, więc nie ponosisz pełnej odpowiedzialności majątkowej, tak jak członek zarządu spółki z o.o. Taki twór nie podlega pod Kodeks Spółek Handlowych.
2. Koszt otwarcia oddziału jest niższy niż utworzenia spółki z o.o.
3. Prestiżowa nazwa, bo powstała z tłumaczenia formy prawnej zagranicznego przedsiębiorcy i dodanie frazy „oddział w Polsce”
4. Możliwość transferów kosztów między podmiotami
5. Dużo łatwiej zlikwidować oddział niż spółkę z o.o.
6. Oddział ma wiele przywilejów by działać na równi z polskimi spółkami z o.o. lub akcyjnymi, czyli może rejestrować się jako płatnik VAT, zatrudniać pracowników, ubiegać się o zezwolenia itp

Ma to również swoje minusy

1. Rejestracja oddziału trwa dość długo – od 30 do 60 dni.
2. Trzeba prowadzić podwójną księgowość, w tym pełna w Polsce tak jak dla spółki z o.o.
3. Ograniczona możliwość korzystania z przywilejów spółki polskiej np. dotacji z UE, uczestnictwa w programach pomocowych, czy ograniczona możliwość brania udziału w przetargach.

Wszystko oczywiście zależy od konkretnej sytuacji. Założenie spółki LTD i polskiego oddziału jest korzystne w wielu sytuacji, aby podjąć decyzję musisz jednak głębiej zgłębić temat np. korzystając z poniższej możliwości.

safe_image

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]