Dla wielu osób przenoszących swoje biznesy do Anglii polegające na świadczeniu usług ma dylemat związany z tym czy współpraca z polskimi firmami nie będzie utrudniona po przenosinach. Szczególnie dotyczy to kwestia rozliczeń podatku VAT oraz na ile będzie utrudnieniem dla polskiego klienta biznesowego brak polskiej faktury. Przyjrzymy się bliżej temu tematowi w dzisiejszym wpisie.

Nie rejestrujesz się do polskiego VATu

Jeśli nie przekroczyłeś jeszcze kwoty zwolnienia z angielskiego VAT to nie musisz rejestrować się do tego podatku także w Polsce ze względu na sprzedaż do polskich firm usług (inaczej sprawa wygląda z towarami). Dotyczy to tylko transakcji z klientami biznesowymi, bo przy sprzedaży do klientów indywidualnych są pewne elementy na które dodatkowo musisz zwrócić uwagę ze względu na zmiany w podatku VAT od początku 2015 roku.

Wyjątkowymi usługami, które wymuszają konieczność rejestracji do polskiego VAT są:

  • najem, remontowanie i inne sprawy związane z nieruchomościami w Polsce
  • szkolenia i wydarzenia stacjonarne w Polsce
  • transport towarów i osób w Polsce

Podatek VAT, a klient

Kwestia podatku VAT dotyczy jednak Twojego klienta.
Jeśli jest on zarejestrowanym podatnikiem VATu to jest to dla niego podatek neutralny. Co prawda musi doliczyć go do kwoty zakupionej od Ciebie usługi, ale w pełni możę tę kwotę odliczyć przy rozliczeniach za podatek pobrany od swoich klientów.

Gorzej sytuacja wygląda z klientem biznesowym niebędącym „vatowcem”. On także musi doliczyć podatek do ceny Twojej usługi, ale nie ma możliwości odliczenia.

Oprócz tego Twój klient musi zarejestrować się jako podatnik VAT-UE, aby kupować usługi od podmiotu zagranicznego. Jednocześnie nie zmusza go to do rejestracji jako „vatowiec” w Polsce.

Jak wystawiać fakturę dla polskiego klienta B2B?

Gdy prowadzisz spółkę LTD i opłacasz VAT w Anglii, na fakturze dopisujesz „VAT – reverse charge”, lub robisz adnotację po polsku – „VAT – odwrotne obciążenie”.

Rubryka „stawka VAT” na fakturze powinna mieścić wyrażenie „NP”. Dzięki temu, za opłacenie VAT odpowiada kupujący.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak możesz zyskać na założeniu spółki LTD kliknij w poniższy link.
safe_image

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]