Posiadając spółkę limited w Wielkiej Brytanii masz możliwości wypłaty sobie wynagrodzenia z pieniędzy firmowych w wysokości prawie czterech tysięcy złotych bez płacenia żadnego podatku. W jaki sposób i jaka to jest dokładnie kwota? Przekonasz się z niniejszego artykułu.

Bardzo istotną datą dla osób związanych podatkowo z Wielką Brytanią jest data 6 kwietnia. Tego rozpoczyna się rok podatkowy dla osób fizycznych. Jest to również dzień w którym brytyjski urząd skarbowy – HRMC ogłasza kwoty wolne od podatku na następny rok.

Przy wypłacie pensji jako dyrektor spółki LTD w latach 2016/17 ta kwota wynosi £671. Wypłacając sobie wynagrodzenie do tej kwoty nie zapłacisz żadnych podatków zarówno jako spółka-pracodawca, jak i dyrektor-pracownik.

Co ciekawe wypłacając sobie kwotę, która w skali roku będzie wyższa niż £5824, czy £485 miesięcznie, będziesz zbierał okres składowy do emerytury.

Teoretycznie możesz przez 10 lat nie płacić żadnych podatków w UK i nabyć prawo do brytyjskiej emerytury!

Co się stanie, gdy będziesz chciał wypłacić sobie wyższą pensję?

Powyżej tych kwot zapłacimy:
– odpowiednik ZUS, który w UK nazywa się NIC
podatek dochodowy, czyli Income Tax

Wysokość NICs – brytyjskiego ZUSu

1. Powyżej kwoty £671 miesięcznie dochodzi podatek zwany „Employee NICs” (ZUS potrącany pracownikowi) – 12%;
2. Powyżej kwoty £676 miesięcznie dochodzi także podatek zwany „Employer NICs” (ZUS dopłacany przez pracodawcę czyli Twoją społkę) – 13.8%.

Wysokość podatku NIC oblicza się procentowo od kwoty powyżej ustalonych progów, czyli jeśli zarabiasz £1000 to zapłacisz:
– Employee NICs w wysokości £39.48
– Employer NICs w wysokości £44.712

Jeśli Twoja spółka ma więcej niż dwóch dyrektorów lub jednego pracownika to masz szansę skorzystać z ulgi na Employer NICs. W sytuacji gdy kwota tego podatku nie przekroczy £3000 rocznie to nie zapłacisz tego podatku.

Podatek dochodowy – Income Tax

Zwolnienie w podatku dochodowy Income Tax w roku podatkowym 2016/17 wynosi dla osób fizycznych £11000. Także zarabiając poniżej tej kwoty nie płaci się podatku w ogóle.

Powyżej tej kwoty Income Tax jest następującej wysokości:

– Do £32000 (+£11000 kwoty wolnej) zapłacisz 20%
Powyżej tych kwot polecam opodatkowywać dochody już w innym kraju:)

Co jeśli jesteś rezydentem polskim?

Według oficjalnych komunikatów:

„Zeznanie roczne w Polsce złożyć muszą wszystkie osoby, które w danym roku uzyskiwały jakieś przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli podatnik nie uzyskał ani złotówki przychodu – deklaracji nie składa. Nie składa jej również, jeżeli w latach wcześniejszych przychód uzyskiwał, a w roku bieżącym taki przychód nie wystąpił.”

Także dochody poniżej kwoty wolnej od podatku w Anglii nie będą opodatkowane także w Polsce. Jeśli zarabiasz tu jakieś pieniądze to musisz je wykazać. Będzie to miało wpływ na wysokość opodatkowania Twoich polskich dochodów jeśli nie jesteś na podatku liniowym i wejdziesz w wyższy próg podatkowy.

Chcesz założyć spółkę LTD w UK? Potrzebujesz więcej informacji? Kliknij poniżej
safe_image

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]