Spółka ltd jest odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. czyli w odróżnieniu od indywidualnych form prowadzenia działalności gospodarczej stanowią odrębny byt prawny. Ma to swoje zalety, którym największą jest chyba Twoja ograniczona odpowiedzialność za niepowodzenia firmy w tej firmy (szczególnie w przypadku spółki ltd). Aby jednak istniała taka możliwość to przepisy prawa muszą w jakiś sposób chronić kontrahentów takie firmy przez przygotowanie różnych zabezpieczeń m.in. przed obrotem finansowym.

Choć spółka ltd może należeć w 100% do Ciebie i jej dochody pochodzą z Twojej pracy lub inwestycji to jej pieniądze zanim nie zostaną Tobie wypłacone nie należą jeszcze do Ciebie. Oczywiście wypłata jest jak najbardziej możliwa, ale jest dodatkowo opodatkowana. W tym wpisie dowiesz się jak wydostać pieniądze ze spółki w maksymalnie efektywny sposób.

1. Pensja dyrektorska

Podstawowym sposobem wypłaty jest pensja dyrektorska. Zatrudniasz się w swojej spółce jako dyrektor i możesz wypłacać sobie pensje. Zgłoszenie do zatrudnienia nie jest takie łatwe i wymaga spełnienia sekwencji działań (polecam skorzystać w tym celu z pomocy księgowości). Od niedawna musisz też wystawić odcinek Payroll w dniu wypłaty środków.

Do kwoty 671GBP możesz wypłacić pensję bez opłacania podatku, bo mieści się to w kwocie wolnej od podatku. Jednocześnie wypłacie pensji w takiej wysokości co miesiąc sprawia, że w perspektywie roku przekraczasz kwotę oznaczającej zaliczenie tych lat na początek emerytury w Anglii. Więcej o kwotach wolnych od podatku znajdziesz tutaj.

2. Delegacje zagraniczne

Wyjeżdżając do innego państwa w celach służbowych możesz ryczałtowo wypłacić określone kwoty, bez deklarowania jakichkolwiek kosztów. HRMC (brytyjski urząd skarbowy) przygotował zestawienie wysokości diet na wyjazd do poszczególnych państwa za dzień pobytu np. jadąc do Berlina 3 dni możesz wypłacić 720 euro. Jeśli wszystkiego nie wydasz to nikt nie ma z tym problemu. Możesz dzięki takim wyjazdom spokojnie wypłacać pieniądze. Oczywiście musi być w tym jakiś cel służbowy np. jeśli przyjedziesz na konferencję #EventBPG do Bangkoku i spędzisz tu miesiąc w dużej części na podróżach to może warto zaliczyć tylko część dni jako delegacja. Warto też zrobić sobie selfie z klientem lub kontrahentem podczas tego typu wyprawy jako dowód celu wyjazdu.

3. Pożyczka dyrektorska

Nie jest to idealny sposób wypłaty, bo pożyczki trzeba zwracać. Na koniec roku w bilansie wyjdzie jaka kwota została wypłacona i nie ma pokrycia w innych formach. Warto jednak wiedzieć o tej formie, szczególnie na początku gdy nie masz jeszcze konta bankowe. Wtedy możesz przyjąć płatność na prywatne konto wystawiając fakturę z adnotacją, że jest to „directors loan”

4. Kilometrówka

Podobnie jak w przypadku delegacji zagranicznych kilometrówka jest deklarowana i jest ryczałtowa. Wynosi 0,45GBP na milę. Musisz tylko zapisywać trasy, które przemierzasz w celach służbowych.

Podsumowanie

Spółka limited w znaczący sposób ogranicza ryzyko biznesowe do wysokości wkładu początkowego. Jednocześnie jak widać z powyższych przykładów możesz zarabiać całkiem dobre pieniądze w znaczący sposób optymalizować to podatkowo. Jeśli chcesz dowiedzieć jak zakładać spółki limited to kliknij w poniższy obrazek.

safe_image

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]