Większość nowych biznesów powstaje na wzór tych firm, które już istnieją. Jednym ze sposobów na znalezienie dobrego pomysłu na biznes, jest przyjrzenie się innym firmom i poprawienie oferty, dzięki czemu zdobędziemy jeszcze więcej klientów.

Każdy pomysł na firmę można ocenić na podstawie odpowiedzi na trzy pytania.

Jakie umiejętności są potrzebne do wdrożenia pomysłu?

Przyjrzyj się swoim umiejętnościom i zastanów się, czy są one wystarczające do osiągnięcia sukcesu. Za punkt odniesienia weź swoje doświadczenie w innych firmach i znajomość rynku. Jeśli jesteś sparaliżowany myślą o obsłudze klienta lub pracą z komputerem, to będziesz musiał albo nabrać nowych umiejętności, albo kogoś zatrudnić.

Na pewno będzie wiele rzeczy, których będziesz musiał się nauczyć – nikt nie rodzi się marketingowcem, szefem czy sprzedawcą, dlatego pomyśl, jakie umiejętności musisz posiąść, by Twoja firma odniosła sukces.

Niektóre zajęcia będą dla Ciebie przyjemnością, inne zaś są nudne i będą Cię zniechęcały do prowadzenia firmy. Pomyśl o ich oddelegowaniu dla kogoś innego. Jeśli uwielbiasz rozmawiać z ludźmi, znajdź pomysł na biznes, który nie będziesz musiał siedzieć za biurkiem w osobnym pokoju.

Świetnym pomysłem jest stworzenie biznesu opartego o hobby, dzięki czemu nie będziesz się czuł, jakbyś był w pracy.

Co się dzieje na rynku?

Wiele firm zbankrutowało dlatego, że oferowało świetne produkty niedostosowane do potrzeb rynku. Kodak za późno zobaczył, że nikt już nie chce aparatów na klisze, a Nokia przegapiła szansę związaną z systemem operacyjnym Android. Unikaj tych rodzajów biznesu, które stają się niemodne.

Badaj trendy konsumentów (na przykład za pomocą Google Trends) i trafiaj w gusta ludzi. Pomyśl, czy nie możesz świadczyć jakiejś usługi w nowocześniejszy sposób. Przeglądaj portale ze zleceniami i zapisuj sobie, jakich usług potrzebują klienci. Sprawdzaj też miejsca, gdzie pojawiają się ogłoszenia o upadłości przedsiębiorstw. Słuchaj przedsiębiorców – ludzie uwielbiają narzekać i chętnie powiedzą Ci o recesji.

Nawet najbardziej dopracowany pomysł, ale stworzony w oderwaniu od rynku, będzie złym wyborem.

Czy pomysł jest długoterminowy?

Jeśli Twój biznes nie będzie się rozwijał, z czasem zaczniesz się zastanawiać nad zmianą branży. Ten problem pojawia się wtedy, gdy pomysł na biznes był niedopracowany i nie posiadał elementu skalowalności.

Szukaj branż, które się rozwijają i pomyśl nad założeniem podobnej firmy.

Najważniejszym elementem, który wpływa na zyski z biznesu, jest Twoje zaangażowanie. Pomyśl czy praca będzie dawała Ci satysfakcję. Jeśli nie widzisz się w swoim biznesie za dwa lata, to jego zakładanie jest złym wyborem.

Podsumowanie

Dobry pomysł na biznes to taki, który pozwoli na stworzenie firmy, która się rozwija. Jeśli masz pomysł, ale przeraża Cie on, bo wymaga nauczenia się wielu nowych rzeczy, to przygotuj się na dużą porcję nauki lub zmianę branży. Bardzo ważnym elementem dobrego pomysłu, jest strategiczne myślenie – powinien prowadzić do powstania skalowanego biznesu. Produkt nie zawsze jest najważniejszy, o czym świadczy przykład Mc Donalda.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]