„Zwalniam się!”

Powiedziałeś to wreszcie. W myślach. Ponownie o tym zamarzyłeś o tym aby rozpocząć swój własny biznes i powiedzieć w twarz szefowi, że rzucasz pracę.

Co Cię zatrzymuje?

Prawdopodobnie sporo rzeczy, takich jak koszty zamieszkania czy wyżywienia. Prawdopodobnie myślisz „przecież nie jestem bogaty, jak mogę zacząć biznes?”

Masz jednak pomysł, który uważasz za bardzo dobry. Jak możesz go sprawdzić wciąż mając pensję ze stałej pracy? Wiedzie do tego 12 kroków

 1. Wyrzuć biznes-plan

  Jeśli skończyłeś jakieś studia biznesowe to wiesz jaką wagę przykłada się do magicznego dokumentu zwanego biznes-planem. W świecie Startupów takie kalkulacje mają sens jednak tylko w momencie tworzenia. Intensywne badania rynku czy dokładne plany finansowe bardzo szybko mogą okazać się bezużyteczne. Nie oznacza to jednak, ze planowanie nie ma sensu. Ma i to bardzo duży. Zrób to jednak w sposób szybki i skuteczny. Zastosuj metodę Lean Canvas, stwórz MVP (minimalny użyteczny produkt).

  Odpowiedz na pytania:

  – jakie problemy produkt rozwiązuje?

  – co jest produktem?

  – co jest szczególnie unikalnego?

  – jak planujesz dostarczać produkt do klientów?

  – z czego będą dochody?

  – jakie będą największe koszty

 2. Sprawdź czy Twój biznes nie szkodzi Twojemu pracodawcy

Przeanalizuj swoją umowę i staraj się prowadzić biznes w innej branży, aby nie narobić sobie kłopotów. Jeśli nie jesteś pewien to skonsultuj się z prawnikiem.

 • Zastanów się nad wspólnikiem

  Taka osoba wniesie swój czas i umiejętności. Bardzo przydatne gdy będziesz cały czas w swojej pracy etatowej. Pamiętaj o bardzo ostrożnym doborze wspólników i traktuj taką relację jak małżeństwo.

  Nie opóźniaj jednak startu biznesu, bo nie możesz znaleźć wspólnika.

 • Testuj pomysł jak szalony<

  W swoim mini-biznes planie Lean Canvas coś sobie założyłeś. Czas to sprawdzić. W tym celu przy każdej możliwej okazji:

  – pytaj potencjalnych konsumentów o rzeczy, które pomogą Ci realnie spojrzeć na problem

  – twórz prototypy MVP

  – twórz badania i ankiety

  – twórz landing page i kieruj tam ruch reklamowy np. poprzez Adwords lub Facebook ads

 • Nie rób z tego hobby, to jest poważniejsza sprawa

  Gdy ćwiczysz yogę lub czytasz książki to nie stawiasz sobie raczej twardych celów. Mimo, że tworzenie biznesu odbywa się po godzinach to wymaga w pełni profesjonalnego podejścia. Nie musisz znać szczegółowego planu, ale po prostu znaj następny krok i wykonaj go w 100%.

 • Nie stawaj się przesadnie skąpy

  Oczywiście będziesz musiał wydać trochę środków na reklamy, budowę listy czy stronę internetową. Postaraj się jednak nie znienawidzić okresu budowy firmy i jednoczesnej pracy na etacie. Wydawaj z rozsądkiem pieniądze na startup i staraj się żyć na stałym poziomie.

 • Zacznij generować przychody

  Pojawienie się płacących klientów zmienia wszystko. Pojawiają się pierwsze testymionale i dla Ciebie jest to bardzo ważny moment emocjonalnie. Dlatego twórz prototypy MVP, które można oferować jak najwcześniej.

 • Buduj sieć kontaktów

  Wykorzystaj to, że pracujesz na etacie i kontaktuj się z różnymi ludźmi. Masz wspaniałą szansę budować relacje z przyszłymi klientami, inwestorami, doradcami, pracownikami, sprzedawcami i wieloma innymi ludźmi.

 • Dlaczego nie chcesz mieć inwestora?

  A jeśli chcesz to dlaczego nie powinieneś go chcieć jeszcze teraz?

  W tym momencie musisz sprawdzić jak najwięcej sam. Czy pomysł ma sens i jak reaguje na niego rynek. Nawet jeśli znalazłbyś inwestora już teraz to wycena firmy będzie tak niska, że będzie to dla Ciebie kiepski interes. Nie każdym inwestorem też miałbyś ochotę współpracować, więc zdobądź rozeznanie na rynku.

 • Zachowuj się jak wielka firma, nawet jeśli nie masz pracowników

  Bardzo łatwo myśleć o sobie jako mikrofirma, jeśli jesteś sam lub ze wspólnikiem. Świat zewnętrzny jednak tego nie wie. Oni widzą tylko produkt. Dlatego ważne jest, aby zadbać o profesjonalny wizerunek, obsługę klienta na początku i w trakcie całego procesu sprzedaży oraz po nim.

 • Rzuć pracę i zacznij pracować tylko dla swojej firmy

  Kiedy jest odpowiedni moment? Prawdopodobnie wtedy zanim będziesz się czuł gotowy.

  Najbardziej znaczącym momentem będzie, gdy przekonasz się, że ten pomysł jest naprawdę potrzebny i ludzie są w stanie za niego płacić.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]