Zakładanie biznesu – 5 elementów biznesu w które warto inwestować na samym początku drogi

W tworzeniu biznesu online podczas pracy etatowej ważnym elementem jest umiejętne gospodarowanie zasobami. Przede wszystkim chodzi o czas i pieniądze.

O ile zasób czasu jest bardzo ograniczony przy łączeniu pracy etatowej z tworzeniem biznesu, to zasoby pieniężne potrafią być dużo bardziej elastyczne. Być może masz jakieś oszczędności, więc mógłbyś zainwestować więcej. Jednak nie wiesz czy cokolwiek z tego wyjdzie… A przecież planujesz odejść z etatu, więc przydałaby się poduszka finansowa…

Jak znaleźć złoty środek w takiej sytuacji?

Powinieneś inwestować pieniądze we właściwe rzeczy.

Jeśli będziesz inwestował tylko w minimalny sposób to niestety najprawdopodobniej nie odniesiesz sukcesu. W biznes online musisz mieć ruch na swoją stronę, aby móc cokolwiek zarobić. Oczywiście możesz generować go w darmowy sposób, ale to wymaga zaangażowania czasu. A Ty masz jeszcze pracę…

Z drugiej strony przeinwestowanie też nie będzie dobre. Oprócz większej presji i oczekiwań wobec kosztownego projektu, dochodzi kwestia opóźnienia realizacji pomysłu. To wszystko również może prowadzić do szybszego wypalanie i zniechęcenia, a w rezultacie porażki.

W ogólnym modelu musisz rozumieć model MVP wywodzący się z książki “Lean Startup” Erica Rise Twoim celem powinno być jak najszybsze dostarczenie kluczowej funkcjonalności do potencjalnych klientów. Rozszerzenie tej koncepcji i inne sposoby testowania znajdziesz w tym wpisie.

Dlatego ogólną zasadą przy decydowaniu o tym jaki koszt jest potrzebny na początkowym etapie rozwoju projektu powinna być odpowiedź na pytanie – czy to służy wdrożeniu podstawowej funkcjonalności i dotarciu do pierwszych klientów?

Oczywiście nie wszystkie niezbędne koszty będą bezpośrednio związane z odpowiedzią na pytanie. W końcu firma musi mieć jakąś strukturę formalną np. jako spółka ltd i być może potrzebujesz dodatkowej edukacji lub doradztwa. Jednak ufam w Twoją intuicję w dokonywaniu trafnych wyborów. Szczególnie po przeczytaniu poniższych przykładów

W co NIE warto na początku inwestować?

Przede wszystkim w nic co ma dowartościować Cię jako przedsiębiorce. Firma od tego nie jest.
Dlatego zapomni o super biurze w centrum miasta.
Oprócz tego zdecydowanie ogranicz wydatki na branding, logotypy czy skomplikowane system informatyczne. Na to wszystko przyjdzie czas, ale tylko wtedy gdy będzie to opłacalne biznesowo.
Bardzo dużo biznesów z pięknymi stronami skończyło upadkiem zanim realnie dotarli do swojej grupy docelowej.

W co warto inwestować?

1.We własny serwer i domenę
Prowadząc biznes w sieci to jest podstawowy miernik profesjonalizmu. Na szczęście to są bardzo tanie rzeczy.

2. Sprytne badania rynku
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o walidacji pomysłu. Osobiście uważam inwestycję w Facebook Ads za najbardziej rozsądną w początkowym etapie.

3. Dobry copywriting
Słowa sprzedają. Od początku warto zadbać, aby wszystkie Twoje materiały przykuwały uwagę i zachęcały odbiorców do podjęcia pożądanej przez Ciebie akcji.

4. Kwestie formalne
Wszystko musi być dobrze poukładane od samego początku. Najlepiej skorzystaj z kontaktów do księgowych, którzy już obsługują Twoich znajomych.

5. Stworzenie dobrej jakości prototypu
Zadbaj o jak najlepsze doświadczenie Twoi klientów od samego początku. Jeśli kogoś zrazisz raz to bardzo wątpliwe, aby kiedykolwiek do Ciebie wrócił.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]