Zakładanie biznesu – nie rzucaj etatu zanim nie zrealizujesz tych 8 punktów

Porzucenie pracy etatowej jest poważnym krokiem w wielu sytuacja. Opuszczenie bezpiecznego systemu i rzucenie się rynek biznesowy, może być dużym stresem ze względu na utratę stabilności finansowej. W końcu jako ludzie bardzo szybko przyzwyczajamy się do komfortu i później ciężko nam z niego zrezygnować.

Całkowicie zrozumiałe, że wiele osób nigdy się na to nie decyduje. Nie wiedzą kiedy jest ten właściwy moment, aby bezpiecznie zrezygnować z pracy etatowej i przejść do własnego biznesu.

Na szczęście można w miarę rozsądnie ocenić ryzyko, a właściwie ograniczyć je do minimum sprawdzając szereg założeń.

Znajdziesz je poniżej. Jeśli je zrealizujesz to znaczy, że możesz poważnie myśleć o rezygnacji z etatu. Oczywiście każda sytuacja jest indywidualna.

1. Zaangażuj się. Przygotuj się pod kątem mentalnym, jak i czasowym.

Przejście z etatu do biznesu powinno być bardzo przemyślanym krokiem, ponieważ spontaniczna ucieczka przed nieprzyjemną rzeczywistością może wpakować Cię w jeszcze większe kłopoty np. w sytuacji gdy nie będziesz miał wystarczającego źródła dochodu.
W ramach przygotowań:
– określ jakiej ilości pieniędzy bezwzględnie potrzebujesz, aby przetrwać
– zaakceptuj, że pojawią się trudności o których możesz nie mieć teraz pojęcia
– podejmij zobowiązanie zrobienia wszystkiego co w Twojej mocy, aby doprowadzić pomysł do końca
– przeanalizuj to w jaki sposób spędzasz czas. Twoja doba magicznie się nie rozciągnie z tego powodu, że masz biznes. Dlatego podejmij decyzję z czego jesteś gotów zrezygnować.

2. Zdiagnozuj swoje silne strony, zasoby

Zadaj sobie kilka pytań:
– jakie umiejętności i cechy mogą być szczególnie przydatne w biznesie który planujesz?
– jakie silne strony posiadasz w tym zakresie?
– czy masz jakieś inne zasoby, które mogą się przydać np. wartościowe znajomości w tej sferze
– jakie największe zwycięstwa odniosłeś w przeszłości? To pokazuje Twoje prawdziwe silne strony i predyspozycje, których możesz nie być do końca świadom.
– co pojawia się w Twoim życiu najbardziej naturalnie? Jacy ludzie? To będzie kolejny sygnał na to w jakim kierunku powinieneś podążać.

3. Oceń pomysł na biznes

Zanim zdecydujesz się na pełne zaangażowanie w biznes to powinieneś go w jakimkolwiek stopniu zwalidować.

Jak najprościej to zrobić? Stwórz landing page zbierający maile osób zainteresowanych rozwiązaniem problemu na który rozwiązanie ma przynosić Twój przyszły produkt.
W kolejnym etapie promujesz taki landing page za pomocą dostępnych Ci za darmo kanałów (newsletterów, fanpage, grup na Facebooku, a nawet Twojego prywatnego profilu). Jeśli masz takie możliwości finansowe to powinieneś dodać do tego reklamę płatną, aby w kilka godzin dotrzeć do określonej grupy docelowej.
Więcej na informacji na ten temat znajdziesz w jednym z kolejnych postów.

4. Stwórz swoją przewagę konkurencyjną

W modelu Lean Canvas ten element nazywa się Unique Selling Proposition, czyli unikalna propozycja sprzedażowa – coś co odróżnia Cię od konkurencji. Na podstawie listy Twoich silnych stron stwórz coś, co będzie czyniło Cię automatycznie lepszym od innych podmiotów na rynku.

5. Ustal realistyczne cele

Bardzo trudno dostać się gdziekolwiek, gdy nie wiesz gdzie chcesz być. Od celów długoterminowych do codziennych w formie listy to-do, wszystkie cele będą dla Ciebie dużym ułatwieniem. Zastanawianie się każdego dnia nad tym co masz robić, bez sensu wyczerpie Twoje zasoby, a cel jest określonym kierunkiem.

6. Wydeleguj swoje słabości

Powinieneś zajmować się tylko tym w czym jesteś dobry. Dlatego wydeleguj rzeczy za którymi nie przepadasz i które odciągną Cię od ważniejszych zadań.

7. Poszukuj aktywnie feedbacku

Korzystaj z każdej możliwej okazji, aby otrzymać feedback od potencjalnych klientów. Przykładem może być Mateusz Chłodnicki, który tworzenie startupu łączył z pracą jako kierowca Ubera. Z jednej strony miał źródło dochodu w okresie, gdy główny projekt nie był jeszcze dochodowy, a z drugiej mógł przedstawiać swój pomysł pasażerom i zdobywać feedback.

8. Sprawdź czy nie koliduje to z interesami firmy w której aktualnie pracujesz
Nie każdy pracownik etatowy może z powodzeniem założyć swój biznes w każdej dziedzinie.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]