Zakładanie biznesu – wady i zalety rozpoczynania e-biznesu podczas pracy na etacie

Różne są drogi do własnego biznesu. Niektórzy zaczynają bardzo wcześnie, inni przechodzą przez różne etapy kariery zawodowej i decydują się założyć własny biznes.

Dzieje się tak z wielu powodów. Być może rzucają pracę, bo mają dość swojego szefa i chcą być całkowicie niezależni. Wiele osób osiągnęło taki poziom wiedzy oraz doświadczenia w pracy na etacie, że sami czują się na siłach, aby zostać liderami.

Inni decydują się na całkowite przebranżowanie, aby robić to co zapewnia im wyższy standard życia. Każda historia jest inna.

Założenie własnego biznesu nie jest rozwiązaniem na wszystkie problemy i nie gwarantuje sukcesu. Dlatego jedną z najrozsądniejszych ścieżek przejścia z etatu do biznesu jest rozpoczącie projektu “po godzinach”, gdy wciąż będziesz otrzymywał comiesięczną pensję.

Mimo wszystko takie rozwiązanie nie jest również idealnego. Dlatego w tym wpisie przygootwałem zestawienie wad i zalet w stosunku do poświęcenia w całości się nowemu biznesowi

Zalety prowadzenia biznesu podczas pracy na etacie

Bezpieczeństwo

Największą zaletą łączenia etatu z pracą po godzinach nad własnym biznesem jest stały dochód, który pozwala na opłacenie kosztów życia. Skupienie się w 100% na własnym projekcie, który przez długi okres czasu może nie przynieść żadnych zysków dla wielu osób byłby katastrofą.

Mniejsza presja

Stworzenie biznesu może wymagać dużą ilość czasu i zbytnia presja na samym początku może odstraszyć potencjalnych klientów. Pomyśl sobie o sytuacji, gdy początkujący bloger już po pierwszych wpisach próbuje sprzedać kilku pierwszym czytelnikom swoje książki. W większości sytuacji nie będzie miało to racji bytu.

Zaczynając jednak projekt, który na początku nie będzie musiał przynosić zysku, dajesz sobie czas na spokojne rozkręcenie potencjału.

Możliwość korzystania z korzyści firmy

Praca na etacie ma oczywiście zalet związanych z dostępnością do potencjału Twojej obecnej firmy np. szkoleń czy sieci kontaktów. Nawet bieżacy feedback od kolegów z pracy może wnieść dużo do Twojego biznesu.

Wady prowadzenia firmy podczas pracy etatowej

Mniejsza motywacja

Biznes prowadzony “po godzinach” nie będzie miał tak olbrzymiego wpływu na Twoje życie jak ten prowadzony w pełnym wymiarze. Będzie to swojego rodzaju hobby, które łatwo będzie porzucić.

Mniej czasu na rozwój projektu

Niektórych pomysłow nie da się zrealizować pracując kilka godzin dziennie na resztkach energii po “właściwej” pracy. Musisz mieć świadomość tego, że do sukcesu najważniejsze jest wykonanie idei.

Negatywny wpływ na pracę etatową

Nie da się ukryć, że dodatkowa praca musi w pewnym stopniu wpłynąć na Twoje zaangażowanie w pracę etatową. Angażując się w dodatkowy projekt będziesz czasem musiał np. popracować kosztem snu.

Mniej czasu na rodzinę, przyjaciół i pasje

Doba ma tylko 24h, więc nie ma sensu się oczekiwać, że możesz tworzyć dodatkowy biznes i nie będzie to miało żadnego wpływu na to w jaki sposób spędzasz wolny czas. Zamiast wędkować z kolegami w sobotę będziesz zajmował się tworzeniem strategii marketkingowej dla swoje sklepu.

Choć być może dzięki temu kiedyś będziesz mógł sobie pozwolić na wędkowanie 7 dni w tygodniu 🙂

Konkluzja

Wszystko zależy od Twojej realnej oceny sytuacji. Szczególnie musisz spojrzeć na stronę finansową. Ile pieniędzy potrzebujesz na to, aby się utrzymać przez rok lub dwa? Czy masz wystarczającą ilość oszczędności? Czy Twoje kompetencje pozwolą Ci na łatwe znalezienie pracy w razie niepowiedzeniach? Jeśli nie masz takiej pewności to na początkowym etapie konieczne jest poświęcenie większej ilości czasu i energii na zapewnienie sobie finansowania poprzez łączenie pracy etatowej z biznesem.

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]