Wolność finansowa, a bogactwo. Wydają się być to bardzo zbliżone pojęcia, a dla wielu osób wręcz tożsame. Oba są postrzegane jako jedno marzenie. Przecież wtedy „gdy będę bogaty to zostanę też wolny finansowo”. Nie do końca tak jest. Warto abyś miał tego świadomość nawet na początku swojej drogi finansowej.

Różnice między dwoma pojęciami uświadomiłem sobie, dzięki człowiekowi, który jest wolny finansowo. Osiągnął to dzięki inwestowaniu w nieruchomości na wynajem. W efekcie odwiedził wszystkie państwa na Świecie, a w 43 roku życia odszedł na emeryturę. Tym człowiekiem jest Sławek Muturi. Bliżej z jego sylwetką możecie zapoznać się w tym poście.

Kojarzysz ranking Forbesa 100 najbogatszych Polaków?

Od lat do mediów trafia informacja o zmianach w rankingu oraz czołówce. To są zdecydowanie bogaci ludzie w skali kraju. Można by tworzyć takie rankingi również dla poszczególnych miast i województwo. Tylko czy w rankingu światowych miliarderów znalazłoby się dla nich miejsce?

Bogactwo ciężko jednoznacznie określić. Zawsze będzie względne. Najbogatszy mieszkaniec Rybnika wybuduje piękny dom i zapewni dobre życie rodzinie oraz będzie obiektem zazdrości sąsiadów. Tylko czy jeśli wyprowadzi się do Monte Carlo to będzie tak samo?

monte carlo

A Ty wolałbyś zarabiać 5 tysięcy i mieć znajomych, którzy zarabiają 2 tys? Czy może sytuację, gdy Twój dochód wynosi 10 tys, a ludzi wokół 20tys?

Jeśli jesteś pewny drugiej odpowiedzi to na pewno chciałbyś doświadczyć sytuacji w której nie będzie Cię stać na ruszenie na wspólne wakacje do Afryki lub odwdzięczenie się prezentem urodzinowym tej samej wartości? Mógłbyś się wielokrotnie poczuć biedny w ich towarzystwie?

To jest ryzyko bycia „tylko” bogatym. Wraz ze wzrostem dochodów rośnie standard życia, który ciężko będzie potem obniżyć.

Nie oznacza to wolności finansowej. Znasz pojęcie „złotej klatki”? Jest to sytuacja w której komuś jest bardzo dobrej w jakieś sytuacji pod względem materialnym, jednocześnie czując ograniczenie wolności. Często mają tak pracownicy wyższych szczebli korporacji, którzy zarabiając kilkanaście tysięcy złotych mogą sobie pozwolić na wysoki poziom życia. Jednocześnie musząc bardzo intensywnie pracować, aby utrzymać się na powierzchni.

Natomiast wolność finansową można bardzo łatwo zdefiniować, jest to uzyskiwanie wyższej kwoty z dochodu pasywnego niż suma Twoich miesięcznych wydatków. Nie jest określone z jakim standardem życia to się wiąże. Mając dwa mieszkania na wynajem w dużym mieście możesz z powodzeniem utrzymać się w mniejszej miejscowości nie robiąc nic innego. Oczywiście od Ciebie zależy decyzja na jakim poziomie chcesz żyć i ile potrzebujesz na to środków.

Walka o wolność finansową będzie wiązać się z wieloma oszczędnościami. W końcu budowa aktywów wymaga inwestycji. Jednak zadaj sobie pytanie czy zawsze wydawanie więcej oznacza automatycznie więcej szczęścia? Ile dla Ciebie jest wart komfort psychiczny?

Idealnie podsumowuje to jedna z wypowiedzi Sławka w komentarzu na jego blogu Fridomia.pl

slawekmuturi

Dlatego zachęcam Cię w pierwszej kolejności do walki o wolność finansową. Jeśli chcesz nauczyć się tego od praktyka to polecam Ci uczestnictwo w webinarze z Sławkiem Muturi lub konferencji #EventBPG

Webinar już się odbył, tutaj znajdziesz nagranie.

Jeśli chcesz przeczytać fragment z książki Sławka poświęcony wolności finansowej w pdf to znajdziesz go poniżej.

http://fridomia.pl/test/wp-content/uploads/2009/10/Wybrane-fragmenty-Rozdz.-1.pdf

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]