Każda zmiana lub rozwój jakieś sfery w życiu wymaga na początku określenia jaki jest punkt startowy. Od tego zaczynamy budowę masy mięśniowej, naukę języka czy proces coachingowy. Tak samo jest w kwestii finansów osobistych.

Jeden z prostszych sposób na uzmysłowienie sobie swojej sytuacji finansowej przedstawił Sławek Muturi podczas webinaru 26.07.16 (tutaj możesz zobaczyć całość).

Chodzi o podział wszystkich ludzi na 4 grupy ze względu na finanse.

Sprawdź do której Ty należysz!

1. Zależni finansowo

Ludzie zależni finansowo nie posiadający dochodu są to np. więzniowie, dzieci czy bezrobotni. Jednocześnie jak każdy człowiek mają wydatki, bo życie każdego z nas kosztuje. Finansowane są jednak z pieniędzy innych osób. Takie osoby są totalnie zależne np. od kieszonkowego.

2. Niepewni finansowo

Osoby posiądające już jakieś dochody z pracy lub prowadzenia własnej firmy. Niestety zarabiają nie dużo. Nie są w stanie oszczędzać. Nie mają żadnego bezpieczeństwa finansowego. Ich szczególnie dotyczy zwrot „żyć od pierwszego do pierwszego”. Ledwno więżą koniec z końcem, także ciężko mówić o jakichkolwiek inwestycjach.

3. Bezpieczni finansowo

Osoby zajmujące wyższe stanowiska ze względu na swoje doświadczenie albo prowadzący lepiej prosperującą firmę. Tym osobom nie tylko starcza od pierwszego do pierwszego, ale nawet pod koniec miesiąca coś im zostaje. Jeśli coś zrobią wartościowego z tymi oszczędnościami to budują sobie powoli poduszkę bezpieczeństwa finansowego.
Nawet w przypadku utraty pracy lub innego wydarzenia pozbawiającego je dochodów, są w stanie utrzymać standard życia przez jakiś czas.

Wejście do tej grupy daje oczywiście dużo większy komfort psychiczny niż być niepewnym finansowo.

4. Wolni finansowo

[sociallocker]Ludzie wolni finansowo utrzymują swój standard życia wyłącznie z przychodów pasywnych, czyli takich które są niezależne od aktywności zawodowej. Jeśli chcą to mogą pracować, ale nie muszą tego robić.[/sociallocker]

Jak to jest z zarobkami?

Mogłoby się wydawać, że jest bardzo łatwa zakwalifikować ludzi do poszczególnych grup ze względu na zarobki.
Jeśli zarabiam 0 to jestem w pierwszej grupie, 1500 w drugiej, a co z kolejnymi?

O tym czy jesteś bezpieczny czy wolny finansowo nie do końca decyduje to ile zarabiasz, tylko to ile wydajesz.
Bywają osoby, które zarabiają bardzo duże kwoty np. 60 tysięcy i jednocześnie nie są bezpieczne finansowo ze względu na sumę ich wydatków.

Wolność finansowa nie zawsze jest także tożsama z bogactwem. Ktoś może być bogaty, ale pracować dziennie po 12h i mieć duże wydatki comiesięczne (wtedy jednocześnie może być niepewny finansow.). Możliwa jest także sytuacja w drugą stronę, gdy ktoś ma mały dochód pasywny np. w wysokość 3000zł, który daje mu wolność, a jednocześnie ciężko nazwać taką osobę bogatą. Więcej na ten temat przeczytasz w tym poście.

Gdy już uświadomiłeś sobie w której grupie jesteś to polecam obejrzeć cały webinar ze Sławkiem na który opowiada więcej o tym jak dojść do wolności finansowej. Znajdziesz go tutaj.

mobilny-foto-ebook

GOTOWE BEZPŁATNE CHECKLISTY

5 praktycznych e-booków w bonusie

PONAD 100 STRON ROZWIĄZAŃ

JAK W 12 KROKACH URUCHOMIĆ NOWY BIZNES LUB ZAUTOMATYZOWAĆ ISTNIEJĄCY - ZYSKASZ WOLNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ I WOLNY CZAS [PRAKTYCZNE PRZYKŁADY]